Białoruś zalegalizowała bitcoina

AR, Reuters
opublikowano: 22-12-2017, 13:51
aktualizacja: 22-12-2017, 13:58

Białoruś wprowadziła przepisy regulujące transakcje w kryptowalutach – informuje biuro prasowe prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Reuters komentuje, że „zalegalizowanie kryptowalut to ruch otwarcia się Białorusi na zagranicznych inwestorów" i element strategii liberalizacji części gospodarki "zarządzanej w sowieckim stylu" i "kontrolowanej przez Rosję”.  Dzięki uregulowaniu rynku kryptowalut krajem mogą zainteresować się firmy, które prowadzą transakcje w bitcoinie i które gdzie indziej na świecie nie miałyby wstępu.

–  Wszyscy mądrzy i inteligentni ludzie wiedzą, czym jest stabilizacja i porządek. Wszyscy oni próbują dobić do tego brzegu, my jesteśmy gotowi na to, żeby zbudować pomost, a nawet cały port – cytują prezydenta kraju rządowe źródła. 

– Dla Białorusi to prawdziwy przełom – komentuje Antom Mikiszew, dyrektor białoruskiego biura Microsoft.

Bitcoin, kryptowaluta przed którą od miesięcy ostrzegają ekonomiści na całym świecie, po rekordowym wzroście do 20 tys. USD, w przedświątecznym tygodniu straciła na wartości jedną trzecią. W piątek kosztowała  mniej niż 13 tys. USD. Przeciwnicy bitcoina wskazują na jej dużą zmienność i związane z tym ryzyko inwestycyjne, a także brak regulacji związanych z jej obrotem w wielu krajach. Niektórzy jej zwolennicy twierdzą natomiast, że może być początkiem nowego systemu monetarnego funkcjonującego poza bankami centralnymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR, Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu