Białystok: KO za 98 proc. bonifikatą przy przekształcaniu wieczystego użytkowania

  • PAP
opublikowano: 24-02-2019, 15:54

98 proc. bonifikatę w jednorazowej opłacie przy przekształcaniu wieczystego użytkowania gruntu należącego do gminy Białystok we własność proponują mający większość w Radzie Miasta radni Koalicji Obywatelskiej. Bonifikata ma też dotyczyć np. garaży.

Szefowa klubu radnych KO Katarzyna Jamróz poinformowała w niedzielę na konferencji prasowej w Białymstoku, że projekt ws. bonifikat został złożony w piątek. Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym (KO) dodał, że będzie on procedowany na sesji Rady Miasta 25 marca, wcześniej wymaga opinii prezydenta miasta.

Uchwała ma związek z ustawą z 31 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawą o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zbudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Radni piszą w uzasadnieniu uchwały, że nowelizacja wskazuje, iż bonifikata dotyczy także - oprócz właścicieli domów mieszkalnych - stanowisk postojowych i garaży i proponują przyjąć takie rozwiązanie wobec właścicieli na gruntach gminy Białystok.

Wcześniej, w grudniu 2018 r. radni PiS, którzy są w opozycji w białostockiej Radzie Miasta, przygotowali projekt dotyczący 95 proc. ulgi, ale został on skierowany do prac w komisji infrastruktury.

Proponowane przez KO bonifikaty mają wynosić 98 proc. w przypadku wnoszenia opłaty jednorazowo w pierwszym roku, w którym następuje przekształcenie i odpowiednio - 80 proc. w drugim roku, 60 proc. w trzecim, 40 proc. w czwartym, 20 proc. w piątym i 10 proc. w szóstym roku - poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Kisielewska-Martyniuk (KO).

Radny KO Marcin Moskwa mówił, że na sesji w grudniu 2018 r. klub KO zobowiązał się, że gdy będą już przyjęte przez Sejm odpowiednie regulacje, KO przystąpi do prac nad stosowną uchwałą Rady Miasta.

"Ta uchwała to jest wielkie zwycięstwo PO, zarówno posłów w Sejmie, którzy złożyli projekt stosownej ustawy jak i tutaj radnych KO nie tylko z Białegostoku, ale i wszystkich samorządowców. Nie pozwoliliśmy na dzielenie mieszkańców Białegostoku na tych, którym będzie przysługiwała 98 proc. bonifikata i na tych, którzy będą mieli 60 proc. ulgi, a przypomnę, że jest to ok. 7 tys. użytkowników wieczystych" - mówił Moskwa. Dodał, że radni liczą teraz na wojewodę, który "powinien w trybie niezwłocznym dostosować ulgę na gruntach Skarbu Państwa do tej, która będzie obowiązywała na gruntach miejskich".

Jak wcześniej informowano, w Białymstoku liczba użytkowników wieczystych na gruntach gminy to ok. 16,5 tys., na gruntach Skarbu Państwa ok. 6,8 tys.

Radny PiS w Radzie Miasta Paweł Myszkowski zapowiedział poparcie dla propozycji 98 proc. bonifikat. "Cieszymy się, że nasze argumenty w końcu dotarły do klubu większościowego" - powiedział dziennikarzom w niedzielę Myszkowski.

"Przypomnę, że ten projekt dwa razy trafiał pod obrady (...)raz został odrzucony, raz odesłany do komisji. I apelowaliśmy ostatnio po zmianie w ustawie - podkreślając, że wojewoda będzie mógł podnieść bonifikatę dla gruntów Skarbu Państwa - o jak najszybsze przeprocedowanie tej uchwały" - dodał radny PiS.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy