Białystok kusi dużo firm

MAG
opublikowano: 16-01-2009, 00:00

Suwalska strefa ma nareszcie prawie 30 ha w Białymstoku. Czeka na nie kolejka chętnych. Walkę zaczną w drugim kwartale.

Suwalska strefa ma nareszcie prawie 30 ha w Białymstoku. Czeka na nie kolejka chętnych. Walkę zaczną w drugim kwartale.

W przedostatni dzień 2008 r. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSSE) poszerzyła się o 29,9 ha w Białymstoku. O tych terenach Grzegorz Mackiewicz, prezes strefy, mówił rok wcześniej.

— Wiem, że jedna firma nie doczekała się i zrezygnowała z inwestycji w strefie. Ale mam całą teczkę listów intencyjnych od innych — mówi Grzegorz Mackiewicz.

Są to m.in. lokalni przedsiębiorcy: JKT — Wytwórnia Artykułów Higienicznych, wiodący producent jednorazowej bielizny używanej w służbie zdrowia, firma SaMASZ Antoni Stolarski, producent kosiarek bębnowych, i ZPS BIAFORM, producent sklejek. Na nowych terenach powstanie około 1316 miejsc pracy, a inwestycje wyniosą 257,8 mln zł — tak wynika z wyliczeń dotyczących dotychczasowych wyników funkcjonowania suwalskiej strefy.

— Teren uzbraja miasto, które na ten cel dostało unijne dofinansowanie. Po odbiorze technicznym działek zaoferujemy je inwestorom. Pierwsze przetargi ogłosimy w marcu lub kwietniu. Ponieważ to tereny należące do miasta, od ogłoszenia do zakończenia przetargu muszą upłynąć trzy miesiące — zapowiada Grzegorz Mackiewicz.

W czerwcu i lipcu będą pierwsze rozstrzygnięcia i wtedy okaże się, czy strefa postara się o kolejne grunty w Białymstoku.

— Jeśli zainteresowanie będzie tak duże, jak wynika z listów intencyjnych, i na tereny, które już mamy, będzie więcej chętnych, postaramy się o kolejne grunty — zapowiada szef SSSE.

Zapewne tak się stanie, bo siedmioma działkami w Białymstoku interesuje się kilkanaście firm. Zapowiada się więc dobry rok dla suwalskiej strefy. W 2008 r. do SSSE weszły trzy firmy, które obiecały 47 miejsc pracy i 11,2 mln zł inwestycji. Najlepsza, wałbrzyska, strefa wydała 37 zezwoleń, w których przedsiębiorcy zadeklarowali 4,3 tys. etatów i ponad 2,5 mld zł inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane