Białystok ma pierwsze centrum usług

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 07-02-2011, 00:00

Podlaskie miasto liczy na efekt kuli śniegowej. Czy po Szwedach przyjdą Hindusi?

Intrum Justitia zatrudni nawet 120 osób

Podlaskie miasto liczy na efekt kuli śniegowej. Czy po Szwedach przyjdą Hindusi?

Kto nigdy nie dostał telefonu, że nie zapłacił za telefon, prąd albo zapomniał o racie kredytu? Duże szanse, że wkrótce będą do nas w tych sprawach dzwonić z Białegostoku. Miasto wybrała Intrum Justitia, firma windykacyjna obsługująca miesięcznie ponad 150 tys. spraw inkaso.

— Intrum Justitia, z którą prowadziliśmy rozmowy od 2009 r., otwiera centrum operacyjne. W pierwszej fazie firma chce zatrudnić 70 osób, ale jest możliwe, że docelowo nawet 120 — opowiada Tomasz Buczek z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Firma miała rozpocząć działalność w sierpniu tego roku, ale są duże szanse, że wystartuje już w kwietniu.

Kulturalna firma

Intrum Justitia wynajmie od miasta na minimum 11 lat obiekt w kompleksie powojskowych magazynów pamiętających czasy carskie. Miasto przejęło tereny i teraz znajdują się tam m.in. muzeum starej motoryzacji, klub balonowy oraz odbywają się happeningi.

— Firma wybrała lokal o powierzchni 1300 mkw., który zaadaptuje miasto. Trwają odbiory techniczne budynku — mówi Tomasz Buczek.

Pierwsze rozmowy z kandydatami do pracy już się odbyły, Intrum Justitia szuka ich wśród studentów, absolwentów i osób niepełnosprawnych.

Czas małych miast

Intrum Justitia to bardzo ważny inwestor.

— To taki pierwszy bocian, co prawda nie z Egiptu, tylko ze Szwecji. Cieszymy się i liczymy na efekt kuli śniegowej — kolejnych inwestorów z sektora usług BPO/IT. Mamy dla nich wykwalifikowanych pracowników, bo w mieście studiuje 46 tys. osób, a rocznie uczelnie kończy 9-10 tys. absolwentów — zachwala przedstawiciel Białegostoku.

— Nadszedł czas miast, w których dotąd niewiele lub nic się nie działo. W dużych ośrodkach ceny są sporo wyższe, a po kryzysie nikt nie chce przepłacać. Dlatego centra usług zatrudniające 100-120 osób, w których nie używa się wielu języków obcych, oferujące proste procesy, będą się coraz liczniej pojawiać w nowych lokalizacjach — uważa Paweł Panczyj z Ernst Young.

Do białostockiego magistratu puka miesięcznie kilku potencjalnych inwestorów, ostatnio pojawiły się szanse na centrum usług z Indii. W Białymstoku są tereny objęte Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną, gdzie inwestorzy otrzymują zwolnienia podatkowe. W mieście w 2012 r. powstanie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny za 170 mln zł.

Kto ich nie zna?

Intrum Justitia została założona w 1923 r. w Szwecji. Dziś ma ponad 90 tys. klientów i 3,1 tys. pracowników w 22 krajach w Europie. Firma jest notowana na sztokholmskiej giełdzie. W 2009 r. miała 4,1 mld SEK przychodów. Obsługuje banki i instytucje finansowe, firmy pośrednictwa kredytowego, systemów sprzedaży ratalnej, firm prowadzących sprzedaż bezpośrednią, operatorów telefonii stacjonarnej i komórkowej, podmioty świadczące usługi komunalne, zakłady energetyczne czy spółdzielnie mieszkaniowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane