Białystok nadal chce sprzedać plac w centrum

PAP
opublikowano: 14-01-2010, 13:51

Białystok nie rezygnuje ze sprzedaży dużego placu w centrum miasta - Placu Inwalidów. Według nowej wyceny 1,7-hektarowa działka warta jest nieco ponad 28 mln zł i taka będzie cena wywoławcza - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Początkowo miasto chciało uzyskać za ten plac 50 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia 2010 roku odbędzie się ustny przetarg nieograniczony na oddanie w wieczyste użytkowanie tej nieruchomości. Rozporządzenie w tej sprawie prezydent podpisał we wtorek. Dokładna data przetargu jeszcze nie jest znana.

Jak przypomniał prezydent, będzie to czwarte podejście do sprzedaży Placu Inwalidów. Trzy poprzednie były przetargami na sprzedaż, teraz będzie to przetarg na wieczyste użytkowanie na 99 lat. Wcześniej Truskolaski informował, że taka zmiana jest wyjściem na przeciw oczekiwaniom inwestorów.

Początkowo miasto chciało uzyskać za ten plac 50 mln zł, potem cena była obniżona do 35 mln zł. Nie było chętnych do kupna, choć miasto otrzymywało zapytania od potencjalnych zainteresowanych. Według najnowszej wyceny - operatu szacunkowego - taka będzie też cena wywoławcza w kwietniowym przetargu - wartość placu to 28 mln 070 tys. zł.

Prezydent przypomniał, że zgodnie z przeznaczeniem, na Placu Inwalidów może powstać wielkopowierzchniowy obiekt handlowy, inwestycje o charakterze usługowym, biurowym, hotelowym, użyteczności publicznej, mieszkaniowym (apartamenty).

Jak poinformował prezydent, wyłoniony inwestor miałby na początek zapłacić 25 proc. ceny uzyskanej w przetargu, a potem przez 98 lat będzie płacił resztę: rocznie 3 proc. ceny nieruchomości osiągniętej w przetargu. "Oczywiście z możliwością aktualizacji w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami" - dodał Truskolaski. Zgodnie z warunkami przetargu, nabywca powinien rozpocząć inwestycję w cztery lata od zawarcia umowy z miastem, a zakończyć ją nie później niż w sześć lat od zawarcia umowy.

Plac Inwalidów od dawna stoi pusty. Przedtem mieścił się tam bazar, ale w związku z planami miasta kupcy musieli się przenieść w inne miejsce.

Plac Inwalidów Wojennych sąsiaduje z ulicą Jurowiecką. Tuż obok niego znajdował się stary stadion Jagiellonii Białystok, gdzie w najbliższych latach ma stanąć duża galeria handlowo-usługowa. Plany jej budowy ma Sportowa Spółka Akcyjna Jagiellonia Białystok oraz Irlandzka Grupa Inwestycyjna. Miasto sprzedało Jagiellonii teren przy Jurowieckiej na ten cel za ponad 40 mln zł.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane