Białystok: Nie ma chętnych do kupna placu w centrum miasta

PAP
opublikowano: 28-09-2009, 11:33

Nie ma inwestorów chętnych do kupna dużego placu w centrum Białegostoku. Nikt nie wpłacił w wymaganym terminie przetargowego wadium - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. Dlatego zamiast sprzedać ten teren, miasto ogłosi w 2010 roku przetarg na jego wieczyste użytkowanie.

To trzecia zakończona niepowodzeniem próba sprzedaży tej nieruchomości. Cena wywoławcza blisko 1,7 hektarowej atrakcyjnej działki przy Placu Inwalidów wynosiła 35 mln zł. Przetarg miał się odbyć 1 października. W pierwszych dwóch przetargach miasto żądało 50 mln zł. Nie było chętnych.

Zgodnie z przeznaczeniem w tym miejscu może powstać wielkopowierzchniowy obiekt handlowy, usługowy, biurowy, hotelowy, mieszkaniowy (apartamenty).

Jak poinformował prezydent Truskolaski, z rozmów z potencjalnymi inwestorami wiadomo, że nie decydują się na zakup tej działki, bo wpływa na to obecna niekorzystna sytuacja na runku nieruchomości, ale także trudności z uzyskaniem kredytu w zadowalającej inwestorów wysokości. Truskolaski powiedział, że trzeba brać pod uwagę, że grunt - to zazwyczaj około 10 proc. wydatków, które trzeba ponieść na inwestycję.

W związku z zaistniałą sytuacją władze miasta zdecydowały, że w pierwszym kwartale 2010 roku zostanie ogłoszony przetarg na wieczyste użytkowanie tego terenu, a nie na sprzedaż. Jak poinformował prezydent, oznacza to, że wyłoniony inwestor zapłaci na początku 25 proc. ceny uzyskanej w przetargu, a potem przez 98 lat będzie płacił resztę: rocznie 3 proc. ceny wylicytowanej w przetargu. Inwestor będzie mógł wystąpić o zakup nieruchomości na własność. W nowym przetargu przeznaczenie tego terenu nie ulegnie zmianie. Truskolaski ocenia, że takie rozwiązanie "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom inwestorów"

Wiceprezydent Michał Wierzbicki powiedział, że ziemią interesowało się około 20 inwestorów, 11 z nich zadawało konkretne pytania. Miasto pozostaje w kontakcie z nimi.

Przed nowym przetargiem ma zostać przygotowane nowe opracowanie dot. szacunku nieruchomości.

Plac Inwalidów od wielu miesięcy stoi pusty. Przedtem mieścił się tam bazar, ale w związku z planami miasta kupcy musieli się przenieść w inne miejsce. Prezydent pytany, czy dobrą decyzją było usunięcie stamtąd kupców, gdy teraz plac stoi pusty, powiedział, że tak, bo w centrum miasta nie ma miejsca na tego typu handel. Dodał, że kupcy przenieśli swoją działalność gdzie indziej na terenie miasta, dlatego miasto nie ma z tego tytułu strat finansowych.

Plac Inwalidów Wojennych sąsiaduje z ulicą Jurowiecką. Tuż obok niego znajdował się stary stadion Jagiellonii Białystok, gdzie w najbliższych latach ma stanąć duża galeria handlowo-usługowa. Plany jej budowy ma Sportowa Spółka Akcyjna Jagiellonia Białystok oraz Irlandzka Grupa Inwestycyjna. Miasto sprzedało Jagiellonii teren przy Jurowieckiej na ten cel za ponad 40 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane