Białystok przeznaczy 403,3 mln zł na inwestycje w 2011 r.

DI, PAP
opublikowano: 20-12-2010, 14:41

403,3 mln zł wyda w 2011 roku na inwestycje miasto Białystok. 318,6 mln zł z tej kwoty będzie pochodzić z UE. Białostoccy radni przyjęli w poniedziałek budżet miasta na 2011 rok.

"To budżet pełnej odpowiedzialności za dynamiczny rozwój miasta" - powiedział dziennikarzom po przyjęciu budżetu przez radnych prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Zaznaczył przy tym, że "nie można się aż tak zachłystywać tym budżetem", gdyż pieniądze na wkłady własne do projektów realizowanych ze środków unijnych pochodzą z kredytów, miasto wyemitowało też obligacje. "Zadłużenie jest jeszcze na poziomie bardzo bezpiecznym. Jest wiele miast, które są w o wiele gorszej sytuacji" - podkreślił Truskolaski i dodał, że jednak "warto jest pożyczyć, by rozwiązywać palące problemy miasta".

Poziom wydatków na inwestycje w 2011 roku będzie podobny jak w kończącym się roku 2010.

Radni przyjęli budżet niemal jednogłośnie, przy jednym głosie wstrzymującym się, nikt nie był przeciw. Budżet poparła nawet opozycja (PiS i SLD), gdyż zostały w nim uwzględnione jej wnioski o sfinansowanie różnych inwestycji. W radzie większość ma PO.

Dochody miasta mają w 2011 roku wynieść nieco ponad 1,4 mln zł, wydatki - blisko 1,7 mln zł, deficyt ma wynieść 279,1 mln i pozostanie na poziomie deficytu za 2010 rok. Nie wzrasta dług publiczny - mówił radnym prezydent. Podkreślał, że budżet w takim kształcie "daje gwarancje na kontynuację rozwoju", który został w Białymstoku zapoczątkowany w ciągu ostatnich czterech lat.

Pieniądze na inwestycje będą m.in. przeznaczone na kolejne duże modernizacje ulic: m.in. Piastowskiej, tzw. trasy generalskiej, czyli obwodnicy Białegostoku, drogi wojewódzkiej w kierunku Kleosina (ul. Wiadukt), ale też na halę widowiskowo-sportową na 7,5 tys. miejsc. W budżecie zarezerwowano środki na przygotowanie dokumentacji potrzebne do budowy tej hali. Będzie też kontynuowana np. budowa stadionu miejskiego, jedna z największych inwestycji w mieście w ostatnich latach.

Długoterminowe plany finansowe miasta (przygotowane na podstawie strategii rozwoju miasta na lata 2011-2020 oraz wieloletniego planu inwestycyjnego na lata 2009-2013) zakładają, że do 2014 roku dług publiczny Białegostoku jeszcze będzie rosnąć. Jak poinformowała skarbnik miasta Stanisława Kozłowska, zadłużenie od 2014 roku powinno maleć tak, by w 2021 roku zejść do 8 proc. przy dopuszczalnych 60 proc. Wyjaśniła, że część pieniędzy na spłatę zadłużenia będzie pokrywana z nadwyżki budżetowej, a część z dodatkowego zadłużenia. "Ale ono będzie malało. Do roku 2021 to stare zadłużenie powinno w ogóle zejść. Jeżeli będzie jeszcze jakieś, to już na pewno nie w takich kwotach, jak w ostatnich latach było zaciągane" - powiedziała dziennikarzom Kozłowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane