Biden: za atak na Colonial „pewną odpowiedzialność” ponosi Rosja

opublikowano: 10-05-2021, 20:54
aktualizacja: 10-05-2021, 21:06

Prezydent Joe Biden nie oskarżył bezpośrednio Kremla za atak na największego amerykańskiego operatora rurociągów paliwowych ale oświadczył, że „są dowody” iż hakerzy lub oprogramowanie, z którego skorzystali, “są w Rosji”.

- Oni ponoszą pewną odpowiedzialność za to – powiedział prezydent USA w poniedziałek w Białym Domu.

Wcześniej zapowiedział, że jego administracja uruchomi globalne działania mające zapobiegać atakom hakerskim w celu wymuszenia okupu.

Anne Neuberger, zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego została zapytana o powiązanie hakerów z obcym rządem. Odpowiedziała, że „w tej chwili” są oni uważani za „kryminalistów”.

- Nasz wywiad sprawdza, czy nie mają powiązań z którymś z państw – poinformowała.

Należący do Colonial rurociąg dystrybuujący benzynę i olej napędowy na wschodnim wybrzeżu USA nie działa w poniedziałek już od trzech dni. Spółka zapowiedziała, że będzie fazami wznawiała przesył i w znaczącym stopniu będzie on już przywrócony do końca tygodnia. Wcześniej w reakcji na zamknięcie rurociągu benzyna w USA osiągnęła najwyższą cenę od trzech lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane