BIEC: BOP spadł, ale na rynku pracy trwa tendencja wzrostowa

ISBnews
opublikowano: 10-01-2014, 09:47

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, spadł o 0,7 pkt m/m i wyniósł 128,8 pkt w grudniu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Według analityków, najprawdopodobniej jest to jedynie chwilowa korekta trwalszej wzrostowej tendencji.

"Przemawiają za tym sygnały dalszego umacniania się wzrostowych tendencji w gospodarce, a więc również na rynku pracy, czego przejawem jest spadek stopy bezrobocia. W grudniu zmniejszyła się liczba sezonowych ofert pracy. Łącznie w internecie opublikowano 120,7 tys. ogłoszeń o zatrudnieniu" - czytamy w raporcie.

W grudniu 2013 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego liczba ofert pracy zmniejszyła się niemal dla wszystkich zawodów, podał BIEC.

"Wśród  tych wymagających wykształcenia w naukach społeczno-prawnych wyraźnie wzrosła natomiast liczba ofert pracy w administracji państwowej.  Nieznaczny wzrost odnotowano w przypadku specjalistów w zakresie handlu elektronicznego. Dla pozostałych zawodów liczba ogłoszeń o stałym oraz  sezonowym zatrudnieniu zmniejszyła się. W ujęciu procentowym największy spadek wystąpił w przypadku ofert dla doradców personalnych oraz prawników" - czytamy dalej.

Analitycy zauważają, że w drugiej połowie 2013 r. obserwowaliśmy ożywienie na rynku ofert pracy w Polsce. Stopa bezrobocia nie wykazywała jednak wyraźnych zmian.

"W rezultacie zegar rynku ofert pracy utrzymuje się w obszarze oznaczającym dekoniunkturę na rynku pracy, zapętlając się i zmieniając kierunek. Równocześnie jest on blisko początku układu współrzędnych, co może być przejawem tego, że zmiana jego wskazań jest bliska" - konkluduje BIEC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BIEC: BOP spadł, ale na rynku pracy trwa tendencja wzrostowa