BIEC: BOP spadł, liczba wolnych miejsc pracy nadal jest wysoka

ISBNews
opublikowano: 10-08-2015, 09:23

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, spadł o 0,5 pkt m/m i wyniósł 174,9 pkt w lipcu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Według analityków był to jednak spadek bardzo niewielki, a ogólna liczba wolnych miejsc pracy w gospodarce nadal jest wysoka.

"Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w lipcu nieznacznie spadł. Był to jednak spadek bardzo niewielki, a ogólna liczba wolnych miejsc pracy w gospodarce jest nadal, na tle ostatnich lat, wysoka. Zegar rynku ofert pracy wskazał na zmniejszenie dynamiki ich napływu, ale jest to dopiero pierwszy taki sygnał, po bardzo dynamicznym wzroście. Podczas gdy liczba ofert trwalszej pracy nieco zmalała, lipiec był miesiącem o znacznym napływie ogłoszeń sezonowych" - czytamy w raporcie.

Najwięcej nowych ofert pracy pozasezonowej zaoferowali przedsiębiorcy z woj. mazowieckiego. Koniunktura gospodarcza najszybciej kreuje tutaj nowe miejsca pracy. Również w innych województwach dobrze rozwiniętych przedsiębiorcy zwiększają zapotrzebowanie na nowych pracowników. Są to woj. dolnośląskie, łódzkie, małopolskie i pomorskie. Spośród regionów słabiej rozwiniętych poszukującym nowych etatów sprzyjał lubelski rynek pracy. Najbardziej wyraźny spadek wystąpił zaś w woj. zachodniopomorskim, a następnie świętokrzyskim, opolskim, podkarpackim i śląskim. Najszybszy napływ sezonowych ofert pracy obserwowaliśmy w warmińsko-mazurskim i podkarpackim. W regionach tych oferty pracy tymczasowej podtrzymywały rynek wolnych miejsc pracy, poinformował też BIEC.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / BIEC: BOP spadł, liczba wolnych miejsc pracy nadal jest wysoka