BIEC: najbliższe miesiące nie grożą wzrostem inflacji

opublikowano: 13-06-2007, 09:17

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący ruch cen, spadł w czerwcu po raz drugi z rzędu. Jest to wyraźny sygnał, mówiący o nieco słabszej niż jeszcze parę miesięcy temu presji inflacyjnej - wynika z badań Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC), instytutu badającego koniunkturę. "Pomimo, że wskaźnik WPI ciągle jest na  stosunkowo wysokim poziomie, to najbliższe miesiące nie grożą wzrostem inflacji" - napisała w komentarzu do opublikowanych w środę wyników badań, Maria Drozdowicz z BIEC.

Zdaniem analityków z BIEC, sezonowy spadek cen żywności będzie sprzyjał stabilizacji cen nawet w warunkach szybko rosnącego popytu krajowego.

"Osłabienie presji inflacyjnej to przede wszystkim efekt spadku wykorzystania mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach, niższych pozapłacowych kosztów produkcji oraz dalszego umacniania się złotego" - oceniała Drozdowicz.

"Dodatkowo obserwujemy stabilizację sytuacji na rynku kredytów dla gospodarstw domowych oraz większą ostrożność przedsiębiorców w oczekiwaniach co do kształtowania się cen na produkowane przez nich wyroby" - podkreśliła.

Według BIEC, o wyraźnie słabszej presji inflacyjnej świadczą również nastroje menedżerów przedsiębiorstw dotyczące kształtowania się w najbliższej przyszłości cen na produkowane przez nich wyroby.

"Od kilku miesięcy oczekiwania te ulegają stabilizacji i zmniejsza się odsetek firm przewidujących wzrost cen" - informuje analityczka.

Ponadto stabilizująco na oczekiwania inflacyjne mogła też wpłynąć kwietniowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) podnosząca podstawowe stopy procentowe.

W przedsiębiorstwach zmniejszył się nieco stopień wykorzystania mocy produkcyjnych, co również jest sygnałem obniżającym presję na wzrost cen.

Analitycy BIEC oceniają równocześnie, że "bardziej istotny wpływ na gospodarkę, a w szczególności na przyszłe ceny, ma w ostatnim czasie dynamika zadłużenia gospodarstw domowych, która zbliża się do 40 proc. na przestrzeni ostatniego roku".(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BIEC: najbliższe miesiące nie grożą wzrostem inflacji