BIEC: Niewielka zmiana wskaźnika wyprzedzającego koniunktury

Internet Securities
opublikowano: 29-08-2006, 09:20

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, pozostał w sierpniu na poziomie zbliżonym do lipca, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w komunikacie.

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, pozostał w sierpniu na poziomie zbliżonym do lipca, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w komunikacie.

„Niemal nieprzerwanie od jesieni ubiegłego roku pnie się do góry. W gospodarce ciągle przeważają siły wzrostowe, choć tempo poprawy poszczególnych składowych wskaźnika jest zdecydowanie wolniejsze niż miesiąc wcześniej. Obecne zatrzymanie dotychczasowego tempa wzrostu nie zagraża jednak rozwojowym tendencjom w najbliższej perspektywie” – podano w komunikacie.

Spośród ośmiu komponentów wskaźnika sześć poprawiło się, jeden pozostał na poziomie sprzed miesiąca i jeden uległ pogorszeniu.

Odnotowano spowolnienie napływu zamówień w przedsiębiorstwach produkcyjnych, nadal ubywa zapasów wyrobów gotowych.

„Ograniczenie zamówień krajowych ma najprawdopodobniej charakter krótkookresowy, gdyż jak do tej pory, szereg innych czynników przemawia za ożywieniem popytu wewnętrznego” – uważa BIEC.

Płace i zatrudnienie rosną, zagraniczne transfery od osób pracujących zagranicą również zwiększają siłę popytu krajowego, zaś banki oferują atrakcyjne kredyty, wylicza biuro.

WWK jest miarą aktualnego poziomu aktywności gospodarczej. Pokazuje wzrosty i spadki aktywności gospodarczej z wyprzedzeniem w stosunku do PKB oraz danych na temat produkcji, sprzedaży detalicznej, płac czy dochodów ludności. Średni okres wyprzedzenia wskaźnika WWK w stosunku do rzeczywistych stanów gospodarki wynosi od 3 do 12 miesięcy, w zależności od fazy cyklu koniunkturalnego. Wskaźnik Wyprzedzający jest prognozą. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BIEC: Niewielka zmiana wskaźnika wyprzedzającego koniunktury