Czytasz dzięki

BIEC: pierwszy pandemiczny szok już minął

  • PAP
opublikowano: 26-06-2020, 09:00

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w czerwcu o ponad 9 pkt w stosunku do maja - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według ekspertów pierwszy pandemiczny szok już minął.

Ekonomiści BIEC dodali, że "do odrobienia strat i wejścia na ścieżkę rozwoju sprzed lockdownu potrzeba jeszcze wiele". "Nadal pozostaje dużo niepewności zarówno co do dalszego przebiegu pandemii, jak i jej wpływu na gospodarkę" - zaznaczyli w piątkowym komunikacie.

Według BIEC w czerwcu br. mniej firm niż przed miesiącem odczuwało spadek napływu nowych zamówień. Odmrażanie gospodarki w całej Europie spowodowało, że do części przedsiębiorstw ponownie zaczęły one napływać. Dotyczyło to zarówno zamówień realizowanych na rynek krajowy jak i zamówień eksportowych. "Nie mniej jednak, nadal utrzymuje się silna przewaga odsetka (o ponad 40 punktów procentowych) tych przedsiębiorstw, gdzie zamówienia nadal kurczą się" - zaznaczyli eksperci.

Zwrócono uwagę, że w ślad za niewielkim ograniczeniem spadku zamówień i nieco lepszymi niż przed miesiącem danymi na temat produkcji sprzedanej przemysłu, sytuacja finansowa przedsiębiorstw poprawiła się w niewielkim stopniu. "W dalszym ciągu, jak dodali, przedsiębiorcy są bardzo powściągliwi w wyrażaniu optymizmu na temat ogólnej sytuacji gospodarczej. "Poprawa tych nastrojów miała w czerwcu br. charakter jedynie kosmetyczny" - zaznaczyli eksperci.

W dalszym ciągu - jak zauważyli - przybywa zmagazynowanych zapasów towarów gotowych, "co nie jest dobrym prognostykiem dla tendencji po stronie produkcji w najbliższych miesiącach". Pogarsza się też wydajność pracy, co według BIEC może skutkować redukcją zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w najbliższej przyszłości.

BIEC podkreśliło, że od początku roku nie rośnie zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów przeznaczanych na cele konsumpcyjne. Przyczynia się do tego zaostrzenie polityki kredytowej przez banki wobec przedsiębiorstw i klientów indywidualnych oraz niepewność sytuacji u potencjalnych kredytobiorców, co do możliwości utrzymania dochodów i pracy. "Sprawia to, że konsumenci powstrzymują się od dokonywania większych zakupów finansowanych kredytem bankowym" - napisano.

Zwrócono też uwagę na niewielką poprawę nastrojów na warszawskiej giełdzie, która spowodowała wzrost podstawowego indeksu WIG o blisko 17 proc. w stosunku do średniomiesięcznych notowań z marca br. "Nie mniej jednak pogłębia się deprecjacja warszawskiej giełdy jako uczestnika rynku. Od ponad dwóch lat systematycznie ubywa spółek notowanych na warszawskim parkiecie" - zaznaczyli.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane