BIEC: tempo rozwoju utrzyma się

ISBNews
27-05-2016, 09:00

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w maju br. nie zmienił swej wartości m/m, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych w raporcie.

Według BIEC, wskaźnik nie wskazuje na znaczące przyspieszenie w gospodarce, jak również na spowolnienie.

"W najbliższej przyszłości gospodarka powinna rozwijać w tempie zbliżonym do obecnego. W dłuższym okresie, istotne zagrożenie związane jest ze źródłem tego wzrostu. Obecnie i w najbliższej przyszłości będzie to głównie konsumpcja. Nic nie wskazuje na to, aby istotną rolę we wzroście odgrywały inwestycje, co pozwoliłyby podnieść ogólną produktywność gospodarki i uczynić ją bardziej konkurencyjną" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w maju br. cztery uległy poprawie w stosunku do wartości sprzed miesiąca, a cztery  pogorszyły się, podało Biuro.

W firmach produkcyjnych spadło  tempo napływu nowych zamówień w ujęciu miesięcznym na rynek wewnętrzny, zamówienia niekrajowe lekko wzrosły w ujęciu miesięcznym, ze względu na deprecjację złotówki.

"Wolniejszy napływ zamówień ogranicza tempo produkcji i pogarsza sytuację finansową przedsiębiorstw. W maju zwiększyła się przewaga przedstawicieli firm wskazujących na pogorszenie stanu finansów nad tymi, którzy informowali o poprawie kondycji finansowej w zarządzanych przez nich firmach. Dodatkowym czynnikiem ograniczającym zyski firm były rosnące koszty pracy" - czytamy dalej.

Oceny polskiej gospodarki są bardzo stabilne, czego nie notowano w badaniach koniunktury od lat, jak czytamy w raporcie. Większość menedżerów przedsiębiorstw nie spodziewa się znaczącej poprawy w gospodarce, jak i również znaczącego pogorszenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / BIEC: tempo rozwoju utrzyma się