BIEC: tendencje stagnacyjne utrwalają się

ISBnews
opublikowano: 27-10-2014, 09:15

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w październiku br. spadł o 1,4 pkt m/m do 153,3 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Analitycy wskazują na utrwalanie się tendencji stagnacyjnych.

"Od kwietnia br. wskaźnik oscyluje wokół swego ostatniego lokalnego szczytu, co świadczy o utrwalaniu się tendencji stagnacyjnych. Pomimo pogarszającej się sytuacji finansowej firm, menedżerowie obecne spowolnienie traktują jednak jako zjawisko krótkotrwałe" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w tym miesiącu dwie działały w kierunku jego wzrostu, dwie były neutralne a cztery przyczyniły się do spadku wskaźnika, podał BIEC.

"W największym stopniu na spadek wskaźnika wpłynęło pogorszenie ocen menedżerów przedsiębiorstw na temat sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach. Tak drastyczne załamanie zdarzyło się ostatnio w styczniu 2011 roku" - czytam dalej.

Spośród 22 dwóch przebadanych przez GUS branż, 15 wskazało na pogorszenie stanu swych finansów, przypomina BIEC. W firmach, w efekcie słabego popytu oraz utrzymującej się od blisko dwóch lat deflacji cen producentów, pogarsza się relacja przychodów do kosztów, co redukuje zyski, podkreślili analitycy.

"Na razie niewiele wskazuje, aby popyt zarówno krajowy jak i zagraniczny uległy w najbliższych miesiącach poprawie. Coraz bardziej widoczne osłabienie koniunktury u naszych największych zagranicznych odbiorców przekłada się na spadek popytu zagranicznego, zaś powolny i raczej sezonowy wzrost liczby pracujących, przy umiarkowanym wzroście wynagrodzeń nie sprzyja szybkiej odbudowie popytu krajowego" - podkreślono także w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu