BIEC: W nadchodzących miesiącach nie grozi nasilenie bezrobocia

ISB
01-10-2008, 09:28

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z  wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia, po raz pierwszy od kilku miesiącach nie wzrósł. Od ubiegłego roku dynamika jego spadku znacznie się zmniejszyła, wynika z opublikowanego we wtorek raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Zmiany Wskaźnika są wyraźnym sygnałem, że pozytywne tendencje na rynku pracy wygasają i w najbliższych miesiącach spadek stopy bezrobocia, jak i wzrost zatrudnienia będą wolniejsze. W przyszłym roku natomiast trend ten się zaostrzy" - głosi raport.

W sierpniu stopa bezrobocia spadła z 9,4% do 9,3%. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wyniosła ona 9,5% wobec 9,6% w miesiącu poprzednim - oblicza BIEC.

Analitycy podkreślają, że tempo spadku było mniejsze niż w miesiącach poprzednich. Zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrasta natomiast coraz wolniej już od sześciu miesięcy.

Ustawicznie pogarszają się oceny sytuacji gospodarczej firm formułowane przez menadżerów, a tendencja ta nie wydaje się odwracać, ale nabiera trwałości.

"Na gorszą koniunkturę wskazują już przedsiębiorcy z wszystkich sektorów. Rezultatem tego jest ostre ograniczenie planów zatrudnienia w firmach. Co więcej, powoli, lecz sukcesywnie zwiększa się przewaga odsetka firm przewidujących zwolnienia nad chcącymi zatrudniać" - czytamy w raporcie.

Jednak, według BIEC, najwięcej przedsiębiorców wstrzymuje plany zatrudnienia i zamierza utrzymać bieżący jego stan w nadchodzących miesiącach. Wraz z pogarszającą się koniunkturą gospodarczą zapotrzebowanie na pracę zmniejsza się we wszystkich sektorach.

"Jedynie w nielicznych sekcjach w ostatnich miesiącach zatrudnienie wzrastało coraz szybciej. Coraz więcej zatrudniały firmy wykonujące instalacje budowlane, te zajmujące się handlem hurtowym oraz świadczące usługi informatyczne" - głosi raport.

Według Biura, perspektywy zatrudniania pogarsza wolniejszy napływ zamówień, co jest sygnałem, że w najbliższym czasie w dalszym ciągu zmniejszać się będzie zapotrzebowanie na nowych pracowników. W rezultacie zmniejsza się liczba ofert pracy.

"W sierpniu liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z powodu znalezienia pracy po raz pierwszy od początku roku nie zmniejszyła się i była zbliżona do tej w miesiącu poprzednim. Nie niweluje to jednak sukcesywnej spadkowej tendencji tej liczby, mogącej świadczyć o coraz trudniejszym znajdowaniu legalnej pracy przez zarejestrowanych bezrobotnych" - zauważa BIEC

BIEC zwraca też uwagę, że biorąc pod uwagę prognozy spowolnienia gospodarczego w najbliższych latach, przewidywania zmiany sytuacji na rynku pracy są coraz bardziej pesymistyczne.

"Przewidujemy, że do końca roku bezrobocie będzie spadać coraz wolniej. Przy kontynuacji obecnie rysującej się na rynku pracy tendencji oraz przewidywanego pogorszenia sytuacji gospodarczej w następnym roku tempo spadku stopy bezrobocia będzie powoli malało. W rezultacie w 2010 roku stopa bezrobocia może już zacząć wzrastać" - podsumowało BIEC. (ISB)

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / BIEC: W nadchodzących miesiącach nie grozi nasilenie bezrobocia