BIEC: WPI wzrósł o 0,2 pkt w styczniu, słaby złoty wpłynie na inflację

ISBNews
opublikowano: 15-01-2016, 09:54

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - w styczniu br. wzrósł o 0,2 pkt m/m i wyniósł 75,5 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Mimo tego wzrostu, zagrożenia dla pojawienia się presji inflacyjnej są raczej niewielkie, choć istnieje szereg czynników zwiększających ryzyko prognozowania inflacji na 2016 rok. Niewiele wskazuje na możliwość wzrostu cen surowców energetycznych w najbliższym czasie, choć wydaje się, że osiągnięte ostatnio ceny ropy - najniższe od dekady - sięgnęły już niemal dna. Istotny dla poziomu krajowej inflacji będzie kurs złotego. Spadek jego wartości, zwłaszcza w stosunku do dolara może podrożyć import surowców, a tym samym przyczynić się do szybszego wzrostu cen krajowych" - czytamy w raporcie.

Kolejny czynnik zewnętrzny działający w kierunku inflacji to wzrosty cen żywności na światowych rynkach.

Odsetek osób spodziewających się podwyżek w drugiej połowie roku  był niemal taki sam jak odsetek tych konsumentów, którzy spodziewają się dalszego spadku cen. Podobnie sytuacja przedstawiała się w przypadku przedsiębiorców, od marca ub. roku grupa ta systematycznie kurczyła się i w ostatnich miesiącach 2015 roku odsetek firm planujących wzrost cen zrównał się z odsetkiem przedsiębiorstw planujących obniżki.

"Największe obniżki cen planowane są przez branże produkujące konsumpcyjne dobra trwałego użytku oraz te, które bezpośrednio związane są z rynkiem surowców, jak przemysł przetwórstwa ropy naftowej czy przemysł metalurgiczny i maszynowy" - czytamy dalej.

Od maja br. polska waluta osłabiła się względem euro i dolara o około 7%, co podraża import i może zachęcić rodzimych producentów do podnoszenia cen, podało BIEC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BIEC: WPI wzrósł o 0,2 pkt w styczniu, słaby złoty wpłynie na inflację