BIEC: WRP spadł o 0,1 pkt, sytuacja na rynku pracy będzie coraz lepsza

ISBNews
01-08-2014, 09:52

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia, spadł o 0,1 pkt do 85,4 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

Choć ożywienie gospodarcze jest zbyt słabe, by znacząco zmniejszyć stopę bezrobocia, poprawa na rynku pracy powinna być kontynuowana, uważają analitycy.

"W ostatnich miesiącach tempo spadku wartości Wskaźnika, sugerujące dalszą poprawę na rynku pracy, znacząco zmalało. Oznacza to, że w obserwowanej ostatnio poprawie na rynku pracy dominują czynniki sezonowe nad cyklicznymi. Ożywienie gospodarki jest ciągle zbyt słabe, aby trwale i znacząco zmniejszyć stopę bezrobocia. Tym niemniej, w najbliższych miesiącach można spodziewać się dalszej poprawy na rynku pracy i spadku stopy bezrobocia" - czytamy w raporcie.

Dwie składowe wskaźnika oddziaływały w kierunku jego wzrostu a tym samym pogorszenia sytuacji na rynku pracy, działanie trzech było neutralne dla wartości wskaźnika, a trzy oddziaływały w kierunku jego spadku a tym samym niższego bezrobocia, podało BIEC.

"Dominujący wpływ na nieco wolniejsze obniżanie się wskaźnika miała, podobnie jak przed miesiącem, zmniejszająca się liczba osób, które znalazły zatrudnienie i zostały wyrejestrowane ze spisu bezrobotnych. Wielkość tego strumienia maleje od czterech miesięcy. Pracę znalazło o blisko 1,5 tys. bezrobotnych mniej niż w poprzednim miesiącu" - czytamy dalej.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia w czerwcu w stosunku do maja br. zmalała o 0,2 punktu procentowego i wyniosła 12,4%, podało też Biuro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / BIEC: WRP spadł o 0,1 pkt, sytuacja na rynku pracy będzie coraz lepsza