BIEC: WRP zapowiada koniec pozytywnych tendencji na rynku pracy

ISBnews
31-10-2013, 11:50

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia ponownie obniżył się o w październiku, co oznacza koniec sezonowego ożywienia na rynku pracy, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Wskaźnik (...) ponownie obniżył się. Był to trzeci miesiąc jego spadku, tym niemniej skala zmian uległa znacznej redukcji, była blisko dwukrotnie mniejsza niż w poprzednich miesiącach. Zapowiada to wyczerpywanie pozytywnych tendencji, które obserwowaliśmy w ostatnich miesiącach na rynku pracy" - czytamy w raporcie.

Nastąpiło również odwrócenie tendencji we wpływie poszczególnych składowych wskaźnika. Aktualnie jedynie trzy oddziałują w kierunku jego spadku, a pięć wskazuje na wzrost wartości wskaźnika, sygnalizując tym samym pogorszenie sytuacji na rynku pracy w nadchodzących miesiącach.

Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w zasadzie od początku tego roku nie uległa większym zmianom oscylując wokół 13,5%, podano również.

"Pomimo płynących z gospodarki coraz wyraźniejszych sygnałów świadczących o ożywieniu, ponownie wzrosła liczba bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładów pracy. Od czerwca br. liczba takich zwolnień nieznacznie lecz systematycznie malała, co mogło oznaczać zakończenie procesów restrukturyzacyjnych dostosowujących poziom zatrudnienia do niższej aktywności gospodarki" - czytamy dalej.

BIEC podkreśla, że odpowiedź na pytanie, czy mamy do czynienia z jednorazową korektą w górę czy też ponownym przystapieniem firm do działań restrukturyzacyjnych powinna być znana w najblizszych miesiącach.

Biuro podaje również, że nieustannie przeważa odsetek przedsiębiorstw planujących redukcję zatrudnienia nad odsetkiem firm prognozujących wzrost liczby pracowników. Tymczasem liczba ofert pracy kierowanych do urzędów pracy zmalała w ujęciu miesięcznym o ponad 12%. Ponadto, wrzesień br. był pierwszym miesiącem, w którym odnotowano spadek wielkości napływu nowych ofert pracy w ujęciu rok do roku. W porównaniu do września ubiegłego roku w PUP-ach pojawiło się o ponad 8 tys. mniej ofert pracy (spadek na poziomie ponad 11%).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BIEC: WRP zapowiada koniec pozytywnych tendencji na rynku pracy