BIEC: wskaźnik informujący o tendencjach w gospodarce nie zmienił się w styczniu

  • PAP
opublikowano: 30-01-2023, 09:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) w gospodarce w styczniu 2023 roku nie zmienił się w stosunku do wartości sprzed miesiąca - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC.

fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Jak zaznacza BIEC, po trwających półtora roku spadkach, grudzień 2022 r. przyniósł jego niewielką poprawę, ale jak do tej pory miała ona charakter incydentalny. Zamówień w firmach sektora przetwórstwa przemysłowego nie przybywa, coraz wyraźniej widoczny jest spadek popytu wewnętrznego, głównie za sprawą wysokiej inflacji a sytuacja finansowa przedsiębiorstw się pogarsza.

Według ekspertów BIEC, spośród wszystkich składowych wskaźnika najbardziej niepokoi spadek tempa napływu nowych zamówień trafiających w ostatnim czasie do przedsiębiorstw.

"Niewielka poprawa odnotowana w badaniach sprzed miesiąca, to zapewne efekt okołoświątecznych nieco lepszych nastrojów wśród producentów. Obecny wolniejszy napływ nowych zamówień to przejaw kurczącego się popytu wewnętrznego, który musiał nastąpić w konsekwencji wysokiej inflacji konsumenckiej i rosnących kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw" - dodano.

BIEC zwraca uwagę, że napływ nowych zamówień od krajowych odbiorców skurczył się w znacznie większym stopniu niż zamówienia pochodzące od odbiorców zagranicznych, ale oba wskaźniki pozostają na rekordowo niskich poziomach - najniższych od 2012 roku.

"Przewagę firm odnotowujących wolniejszy napływ zamówień obserwujemy niemal we wszystkich branżach (za wyjątkiem producentów pozostałego sprzętu transportowego) oraz we wszystkich grupach wielkościowych przedsiębiorstw" - zaznacza BIEC.

Dodano, że jednocześnie w magazynach przedsiębiorstw produkcyjnych w styczniu zmniejszyły się nieco zapasy wyrobów gotowych, co jest typowe dla pierwszych miesięcy roku. Prócz tych niewielkich comiesięcznych odchyleń, poziom zapasów wyrobów gotowych nie zmienia się od czerwca ubiegłego roku.

Zdaniem BIEC, jeśli w najbliższych miesiącach popyt dalej będzie się kurczył, pierwszym sygnałem zwiastującym ograniczenie produkcji będą rosnące zapasy.

Eksperci BIEC zwracają uwagę, że konsekwencją zmniejszonego napływu nowych zamówień oraz wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej było pogorszenie ocen menadżerów przedsiębiorstw na temat stanu finansów w zarządzanych przez nich firmach.

"W styczniowych badaniach przewaga odsetka firm uznających, że ich sytuacja finansowa pogarsza się nad odsetkiem firm odczuwających poprawę stanu swych finansów sięgnęła ponad 20 proc. Najgorsze oceny dominują w przemyśle skórzanym, przetwórstwie drewna oraz w przetwórstwie wyrobów mineralnych. Oceny ogólnej sytuacji gospodarczej nadal pozostają na bardzo niskim poziomie, daleko gorszym od nastrojów z okresu światowej recesji lat 2008-09" - wskazano.

Dodano, że przed miesiącem nastąpiła niewielka ich poprawa i pozostała na tym samym poziomie w badaniach ze stycznia 2023 r.

Według BIEC, obserwowana obecnie zapaść w przypadku kredytów hipotecznych, coraz mocniej zagraża kondycji branży budowlanej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane