BIEC: wskaźnik koniunktury we wrześniu spadł o 1,7 pkt

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 03-10-2006, 09:34

Spadek wskaźnika BIEC jest najpoważniejszy w okresie ostatnich 12 miesięcy. Może to sugerować schłodzenie koniunktury.

Wskaźnik wyprzedzający koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł we wrześniu o 1,7 punkta. Jest to pierwszy tak poważny spadek wskaźnika w ciągu ostatnich 12 miesięcy - poinformowało badające koniunkturę Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

"Od jesieni ubiegłego roku piął się on (wskaźnik) w górę niemal nieustannie, jednak już przed miesiącem wzrost ten uległ wyhamowaniu. Być może gospodarka +łapie oddech+ i dalej będzie rozwijać się szybkim tempem, być może jednak jesteśmy świadkami pierwszych oznak nadchodzącego spowolnienia gospodarczego" - napisała Maria Drozdowicz z Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

Spośród ośmiu komponentów wskaźnika jedynie dwa poprawiły się w stosunku do notowań sprzed miesiąca, dwa pozostały na tym samym poziomie, cztery uległy pogorszeniu.

"Najbardziej niepokojącym symptomem jest spadek tempa napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Dotyczy to zarówno zamówień od krajowych odbiorców, jak i zamówień realizowanych na eksport. W przypadku zamówień krajowych jest to już drugi miesiąc, kiedy napływają one zdecydowanie wolniej. W przypadku zamówień pochodzących od zagranicznych kontrahentów jeszcze przed miesiącem poprawiały się one dynamicznie, ale obecnie spadły do poziomu z przed kilku miesięcy" - napisano w podsumowaniu badania.

Według BIEC, ograniczenie popytu krajowego tłumaczyć można zdecydowanie wolniejszym w ostatnich miesiącach wzrostem płac.

"Realne płace w sierpniu spadły i obecnie utrzymują się na poziomie z wiosny br. Rosnące już od dłuższego czasu zatrudnienie nie zmniejsza jak na razie siły globalnego popytu krajowego, jednak obawy przed jesiennymi wyższymi cenami mogą ograniczać wydatki konsumentów" - napisano.

Z badań BIEC wynika także, że w magazynach producentów poziom zapasów nieznacznie wzrósł, jednak należy podkreślić, że zapasy wyrobów gotowych zmniejszyły się od wiosny ubiegłego roku. Zdaniem autorów badania, szybkie opróżnianie magazynów jest spowodowane wysokim tempem produkcji oraz dobrą koniunkturą w gospodarce.

"Jeśli obecnie obserwowane ograniczenie zamówień będzie krótkotrwałe, to przedsiębiorstwa będą w stanie utrzymać wysokie tempo produkcji w kolejnych miesiącach roku, uzupełniając poziom zapasów. Jeśli natomiast obecnie obserwowane ograniczenie popytu to pierwszy sygnał nadchodzącego spowolnienia gospodarczego, to w najbliższych miesiącach zapasy będą wzrastały przy coraz słabszej dynamice produkcji" - uważa BIEC.

Zdaniem BIEC, niepokojące jest znaczne pogorszenie sytuacji finansowej w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

"Od jesieni ubiegłego roku przedsiębiorstwa informowały o coraz lepszej kondycji finansowej. Szczególna poprawa nastąpiła na początku drugiego kwartału br. Być może obecne pogorszenie finansów firm wiąże się z wydatkami na poczynione wcześniej inwestycje, które nie weszły jeszcze w fazę pełnej eksploatacji, zaś poniesione wydatki lub zaciągnięte kredyty nadszarpnęły kondycję finansową firm" - napisano w komentarzu do badania.

W opinii BIEC, równie niepokojący jest spadek wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych, która - jak wynika z badania - pogarsza się już trzeci miesiąc z rzędu.

Z najnowszego badania BIEC wynika, że ocena menedżerów przedsiębiorstw co do perspektyw rozwojowych całej gospodarki pozostała na tym samym poziomie co przed miesiącem.

"Od ponad roku przedsiębiorcy wykazywali rosnący optymizm w tej kwestii, zaś szczególna jego poprawa nastąpiła w ciągu ostatniego półrocza" - napisano.

Według BIEC, nadal utrzymuje się wysokie tempo podaży pieniądza M3 w ujęciu realnym, choć ilość gotówki w obiegu od dwóch miesięcy pozostaje na niezmienionym poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / BIEC: wskaźnik koniunktury we wrześniu spadł o 1,7 pkt