BIEC: wskaźnik koniunktury wzrósł o 0,7 pkt.

(Marek Druś)
opublikowano: 05-12-2006, 09:16

Ciągle niepokojąca jest bardzo powolna odbudowa portfela zamówień w przedsiębiorstwach produkcyjnych, informuje BIEC.

Wskaźnik koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w listopadzie o 0,7 punkta - podał badający koniunkturę BIEC.

Spośród ośmiu komponentów wskaźnika, sześć poprawiło się w stosunku do notowań sprzed miesiąca, jeden pozostał na dotychczasowym poziomie, a jeden pogorszył się.

"Ciągle niepokojąca jest bardzo powolna odbudowa portfela zamówień w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Tempo wzrostu wszystkich zamówień nieznacznie poprawiło się w stosunku do notowań sprzed miesiąca. Poprawa jednak jest niewielka i związana głównie ze wzrostem zamówień kierowanych na rynek wewnętrzny" - napisała Maria Drozdowicz z Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

Według BIEC, pojawiły się istotne obawy co do kontynuacji pozytywnych tendencji polskiego eksportu, ponieważ zamówienia eksportowe maleją już od sierpnia bieżącego roku.

"Systematyczny trend umacniającego się złotego nie sprzyja eksporterom. Dodatkowo, przejawy słabszej koniunktury gospodarczej w Europie oraz ograniczenia w eksporcie żywności na wschód zaczynają najprawdopodobniej dokuczać naszym producentom" - napisała Drozdowicz w komentarzu do badania.

Zdaniem BIEC, istotne dla przyszłego rozwoju gospodarki staje się pytanie, czy wzrost popytu krajowego oraz inwestycji będą w stanie utrzymać w nadchodzących miesiącach ponad pięcioprocentowe tempo wzrostu gospodarczego.

BIEC podało także, że wysokie tempo wzrostu produkcji przemysłowej, przy braku wyraźnej poprawy w napływie nowych zamówień, spowodowało odkładanie się zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw.

Z opracowania BIEC wynika również, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw nie uległa istotnej poprawie. Od jesieni ubiegłego roku do lipca bieżącego roku przedsiębiorstwa oceniały, że ich kondycja finansowa jest coraz lepsza.

"W sierpniu nastąpiło gwałtowne załamanie tych ocen i choć we wrześniu menedżerowie przedsiębiorstw byli nieco bardziej optymistyczni, to ostatnie dane nie wskazują na to, aby obecnie finanse przedsiębiorstw poprawiały się w takim samym tempie jak w pierwszej połowie roku. Potwierdzają to ostatnie dane GUS na temat wyników finansowych firm" - podaje raport.

Zdaniem BIEC, dane dotyczące przychodów i kosztów skumulowane od początku roku mogą napawać optymizmem.

"Jednak zysk krańcowy z całości działalności przedsiębiorstw w kolejnych kwartałach roku poprawiał się, zaś zysk krańcowy uzyskany ze sprzedaży w trzecim kwartale br. był gorszy od tego, który firmy osiągnęły w drugim kwartale. Jest to związane zapewne z obserwowanym ostatnio osłabieniem popytu. Optymistyczną informacją płynącą z tych danych jest natomiast utrzymywanie się ciągłej poprawy zysku z całości działalności, co firmy zawdzięczają zapewne podejmowanym działaniom restrukturyzacyjnym" - napisano w raporcie.

BIEC podaje także, że wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych poprawiła się nieco w stosunku do miesiąca poprzedniego, nastąpiło to jednak po czterech miesiącach systematycznego i dość znacznego jej spadku.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane