BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji wciąż spada

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2005, 09:35

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się cen konsumpcyjnych w perspektywie najbliższych miesięcy w dalszym ciągu spada, a w gospodarce trudno dostrzec przejawy presji inflacyjnej - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się cen konsumpcyjnych w perspektywie najbliższych miesięcy w dalszym ciągu spada, a w gospodarce trudno dostrzec przejawy presji inflacyjnej - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

    "W gospodarce trudno dostrzec jakiekolwiek przejawy presji inflacyjnej zarówno u producentów - po stronie kosztów wytwarzania, jak i po stronie czynników kształtujących popyt" - napisała Maria Drozdowicz z BIEC.

    Jej zdaniem, splot wydarzeń w postaci wolniejszego wzrostu gospodarczego, stabilizacji cen surowców na światowych rynkach oraz wzrostu wartości złotego, działają korzystnie w kierunku ograniczenia wzrostu cen. Oprócz tego obserwowane ostatnio coraz wyraźniejsze oznaki spowolnienia całej gospodarki spowodują najprawdopodobniej wyhamowanie lub wręcz odwrócenie dotychczasowego trendu kursu wymiany złotego.

    Z opracowania BIEC wynika, że już od kilku miesięcy żadna ze składowych wskaźnika nie działa w kierunku wzrostu cen. Silna tendencja do umacniania się złotego, trwająca ponad pół roku, utrudnia eksporterom utrzymanie konkurencyjnej pozycji na rynkach. Dla wielu przedsiębiorstw jest to jednocześnie sprzyjająca okazja do dokonania inwestycji w maszyny i urządzenia kupowane za granicą.

    "Ceny importowanych maszyn stały się dla nich bardziej przystępne, zaś zastąpienie dotychczasowego parku maszynowego nowocześniejszym sprzętem daje szanse na utrzymanie wyższej konkurencyjności w przyszłości" - napisała Drozdowicz.

Zdaniem BIEC, dobre wyniki finansowe firm, osiągnięte w pierwszym półroczu ubiegłego roku, oraz wysokie depozyty mogą sprzyjać podejmowaniu decyzji o zakupie maszyn z importu. "Trudno na razie ocenić, czy istotnie taki proces ma miejsce w gospodarce, ze względu na znaczne opóźnienie statystyki na temat inwestycji w przedsiębiorstwach oraz brak informacji na ich temat w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak pewne dane mogą wskazywać, iż procesy inwestycyjne w przedsiębiorstwach ulegają obecnie stopniowej odnowie" - napisała Drozdowicz.

 Z badań BIEC wynika, że ceny importu od dłuższego czasu spadają, co sprzyja zakupom inwestycyjnym.

    Drozdowicz wskazuje również, że stopień wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle spadł w ostatnich miesiącach o 3 punkty procentowe (z 73 proc. do 70 proc.), co przy obecnym wzroście gospodarczym oddala możliwość pojawienia się presji inflacyjnej w fazie ożywienia.

    BIEC uważa, że słaby popyt wewnętrzny oraz niższy popyt zagraniczny zmuszają producentów do trzymania cen na swe wyroby pod silną kontrolą.

    "Już przed miesiącem wśród menedżerów polskich przedsiębiorstw dominował pogląd o konieczności obniżania cen na oferowane prze nich wyroby. W dalszym ciągu przeważają takie opinie wśród polskich przedsiębiorstw" - napisała Drozdowicz.

    W ostatnich badaniach odnotowano niewielki wzrost wskaźnika prognozowanych cen wyrobów gotowych, ale zdaniem BIEC należy to traktować jako niewiele znaczącą korektę, która jest co najwyżej wyrazem opinii przedsiębiorców, co do braku możliwości dalszego obniżania cen i konieczności funkcjonowania na rynku przyminimalnych marżach.

    BIEC podaje, że spadają jednostkowe koszty wytwarzania w przeliczeniu na jednostkę wyrobu, a koszt w przeliczeniu na jednego zatrudnionego wzrósł w niewielkim stopniu w wyniku lekkiego wzrostu wynagrodzeń na początku roku.

    Z opracowania wynika, że od sierpnia uległ spowolnieniu proces redukcji jednostkowych kosztów pracy. Według BIEC oznacza to, że prawdopodobnie bezinwestycyjne możliwości wzrostu wydajności pracy ulegają wyczerpaniu.

    Ceny w sektorze usług od blisko roku pozostają stabilne, a podwyżki z początku roku nie wpłynęły na ich wzrost.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane