BIEC: Wskaźnik rynku pracy zapowiada wzrost stopy bezrobocia w 2009 r.

ISB
03-02-2009, 09:05

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z  wyprzedzeniem o zmianach w wielkości zatrudnienia i stopy bezrobocia, w styczniu po raz kolejny z rzędu wzrósł. Oznacza to coraz silniejsze oddziaływanie na  rynek pracy czynników negatywnych. Co więcej, sygnały te z miesiąca na miesiąc nasilają się, wynika z opublikowanego we wtorek raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"W grudniu br. stopa bezrobocia wzrosła z 9,1% do 9,5%. Do wzrostu tego przyczyniła się zwiększająca się liczba bezrobotnych, krótkotrwale rejestrujących się w urzędach pracy z powodu sezonowego spowalniania gospodarki. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym stopa wyniosła 9,4% wobec 9,3% w miesiącu poprzednim. Obecny wzrost bezrobocia ma nie tylko sezonowy, ale również cykliczny charakter" - głosi raport.

BIEC uważa, że do pogorszenia sytuacji na rynku pracy bezpośrednio przyczynia się słabnąca koniunktura gospodarcza, a co za tym idzie - pogarszająca się sytuacja polskich przedsiębiorstw. Zmniejszające się zapotrzebowanie na dobra i usługi, coraz niższa dynamika inwestycji oraz słabnący eksport powodują ograniczanie produkcji, a w konsekwencji wzrost zwolnień wśród pracowników. Dodatkowo silnie pogarszają się nastroje menedżerów.

"Pomimo perspektyw wzrostu bezrobocia w tym roku oraz być może w następnych latach, nie powinno ono zwiększyć się do poziomu z lat 2002-2004. Istotnym czynnikiem przeciwdziałającym nadmiernemu wzrostowi bezrobocia w okresie dekoniunktury jest uelastycznianie rynku pracy, redukcja pozapłacowych kosztów pracy oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników" - podsumował BIEC. (ISB)

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BIEC: Wskaźnik rynku pracy zapowiada wzrost stopy bezrobocia w 2009 r.