Czytasz dzięki

BIEC: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł o 1,3 pkt

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-08-2005, 09:22

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w lipcu o 1,3 punkta - poinformowało we wtorek Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, wzrósł w lipcu o 1,3 punkta - poinformowało we wtorek Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

    Zdaniem ośrodka, w gospodarce dominują pozytywne tendencje. Jednak znacznego ożywienia na razie nie widać.

    "Spośród ośmiu składowych wskaźnika sześć poprawiło się w stosunku do notowań sprzed miesiąca, zaś dwie uległy pogorszeniu" - napisała w komentarzu do wyników badania Maria Drozdowicz z BIEC.  

    Według niej, od trzech miesięcy powiększa się dość szybko portfel zamówień w przedsiębiorstwach produkcyjnych. "Szybciej niż na początku roku rosną zarówno zamówienia przeznaczone na rynek krajowy, jak i te na eksport" - podsumowała. 

    Drozdowicz zaznacza, że lipcowe dane o spadku realnych płac w przedsiębiorstwach nie wróżą zbyt dobrze przyszłemu popytowi krajowemu, który ciągle jest słabszy niż przed rokiem. "Lipcowe, nieco gorsze od oczekiwań dane na temat wielkości produkcji były zapewne wyrazem dostosowania jej wielkości do nieco niższych możliwości zakupowych rodzimych konsumentów" - podkreśliła.

    Zwróciła uwagę również na to, że sytuacja finansowa przedsiębiorstw od kilku miesięcy poprawia się. "Zarówno czerwiec, jak i lipiec były pod tym względem bardzo korzystne w porównaniu z nie najlepszą sytuacją w pierwszych miesiącach roku" - napisała w opracowaniu.

    "Niepokoić może trzeci z kolei miesiąc pogarszania się wydajności pracy w przedsiębiorstwach. Być może przedsiębiorcy spodziewali się znacznie silniejszego wzrostu gospodarczego, w konsekwencji ograniczyli redukcję zatrudnienia, a nawet niektórzy zaczęli przyjmować nowych pracowników" - dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane