BIEC: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wzrósł w X o 0,9 pkt.

  • PAP
opublikowano: 30-10-2019, 09:19

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w październiku br. wzrósł o 0,9 punktu w stosunku do notowań sprzed miesiąca - podało w środę Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Mimo tego wzrostu WWK dalej pozostaje w tendencji spadkowej, a od swego ostatniego lokalnego szczytu z początku ubiegłego roku stracił ponad 6 punktów" - wskazali eksperci BIEC w środowym komunikacie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika cztery nie uległy istotnej zmianie w stosunku do poprzedniego miesiąca, trzy uległy niewielkiej poprawie a jedna pogorszeniu.

Jak podało BIEC, w październiku br. ogólny portfel zamówień w sektorze przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego uległ niewielkiej poprawie, ale zamówienia na eksport w dalszym ciągu kurczyły się.

"Szczególnie niekorzystną sytuację w napływie nowych zamówień eksportowych obserwujemy w przypadku producentów maszyn i urządzeń, u producentów metali i wyrobów metalicznych oraz w branży samochodowej" - wskazano. Dodano, że firmy przetwórstwa przemysłowego od kilku miesięcy bazują na relatywnie wysokim popycie krajowym, a w szczególności spożyciu indywidualnym, o czym świadczą nieco mniejsze spadki w tempie napływu nowych zamówień pochodzących od odbiorców krajowych.

Eksperci biura zwrócili uwagę, że wolniejszy napływ zamówień wpływa negatywnie na finanse przedsiębiorstw. "W październikowych badaniach w przedsiębiorstwach przetwórstwa przemysłowego zdecydowana większość menadżerów uważała, że stan finansów w ich firmach uległ w ostatnim czasie pogorszeniu. Tendencję tę obserwujemy od maja br." - stwierdzili. Według nich wynika to m.in. ze wzrostu kosztów produkcji, w szczególności kosztów pracy oraz perspektyw dalszego ich wzrostu.

"Firmy częściowo starają się ograniczać te koszty, na które mają wpływ. Wyraża się to w ograniczaniu poziomu zapasów wyrobów gotowych w magazynach oraz niższym wykorzystaniu mocy wytwórczych" - wskazano w komunikacie.

BIEC zaznaczył, że mimo wzrostu pesymizmu w ocenach na temat finansowej kondycji przedsiębiorstw, oceny ogólnej sytuacji w firmach nie uległy istotnej zmianie w stosunku do wskazań sprzed miesiąca. "Jednak i one od początku ubiegłego roku pogorszyły się o blisko 20 punktów procentowych" - czytamy.

Biuro podkreśliło, że wskaźnik wydajności pracy w firmach produkcyjnych zatrudniających powyżej 50 pracowników uległ niewielkiej poprawie w stosunku do jego wartości sprzed miesiąca. Dodało, że w dłuższej perspektywie, tj. od ponad dwóch lat wydajność pracy rośnie jednak w tempie "daleko niższym od tempa rozwoju całej gospodarki", a w szczególności tempa wzrostu wynagrodzeń (średnio ok. 2 proc. w skali roku, przy ponad dwukrotnie szybszym tempie wzrostu PKB oraz ponad 3 krotnie wyższym tempie wzrostu wynagrodzeń).

"Sytuacja taka negatywnie wpływa na konkurencyjność polskiej oferty handlowej na rynkach międzynarodowych, co potwierdzają ostatnie badania GUS, w których przedsiębiorcy gorzej w stosunku do sytuacji sprzed roku oceniają swą pozycję konkurencyjną na rynkach zagranicznych zarówno na terenie Unii Europejskiej jak i poza nią" - podsumowano. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane