BIEC: Wzrostu cen nie widać, inflacja nadal niska

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-10-2005, 09:34

Od pięciu miesięcy Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych (CPI), nie zmienia istotnie swojej wartości. Można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach nie zagraża nam wzrost cen i inflacja powinna utrzymać się na niskim poziomie - uważa  Maria Drozdowicz z Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

Od pięciu miesięcy Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych (CPI), nie zmienia istotnie swojej wartości. Można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach nie zagraża nam wzrost cen i inflacja powinna utrzymać się na niskim poziomie - uważa  Maria Drozdowicz z Bureau for Investments and Economic Cycles (BIEC).

    "Tempo wzrostu cen powróciło do poziomu z przełomu lat 2003/2004, a więc z okresu, kiedy nie oddziaływały jeszcze czynniki związane z późniejszą akcesją Polski do UE, zaś tempo rozwoju gospodarczego było zbliżone do tego, jakie gospodarka osiąga obecnie" - napisała w piątkowym raporcie Drozdowicz.

    Jak zaznaczyła, zdecydowana większość składowych WPI od kilku miesięcy nie działa ani w kierunku jej wzrostu, ani w kierunku spadku cen. "Jeszcze przed miesiącem wydawało się, że pewnym zagrożeniem dla stabilności cen są rosnące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Jednak obecnie, pewnie częściowo za sprawą nieco silniejszego złotego wobec euro, działanie tego czynnika zmniejszyło się" - wyjaśniła Drozdowicz.

    Według niej, koszty w przeliczeniu na jednego zatrudnionego już od dłuższego czasu nie zmieniają się istotnie, nie rosną, ale również od połowy ubiegłego roku nie spadają. Przedsiębiorcy starają się utrzymać płace pod kontrolą, ograniczając tym samym wzrost kosztów funkcjonowania swych firm.

    Z badań BIEC wynika, że koszt w przeliczeniu na jednostkę wyrobu nieco wzrósł według ocen przedsiębiorców, jednak dane te dotyczą sierpnia br., a więc okresu bezpośrednio po kilkumiesięcznym osłabieniu wartości złotego.

    Drozdowicz uważa, że w kolejnych miesiącach, jeśli płace będą wzrastały w umiarkowanym tempie, a na rynku surowców nie wydarzy się nic, co wpłynęłoby na gwałtowny ich wzrost, koszty funkcjonowania przedsiębiorstw powinny pozostać stabilne.    

    Umiarkowane są również nastroje menedżerów co do możliwości podnoszenia cen na oferowane przez nich wyroby. Od kilku miesięcy przedsiębiorcy są bardzo ostrożni w tym zakresie. W ostatnim miesiącu blisko 5 proc. przedsiębiorstw podniosło ceny na swe wyroby, zaś prawie 15 proc. przedsiębiorstw ceny opuściło. Niewielkie wahania tych proporcji w poszczególnych miesiącach nie zmieniają ogólnej tendencji do stabilizacji cen producentów, podkreśla ekspertka BIEC.

    Ceny importu w czerwcu (ostatnie dostępne dane) powróciły do obserwowanego już od dłuższego czasu trendu spadkowego. Zaledwie dwumiesięczny i nieznaczny ich wzrost w kwietniu i maju br. związany był z okresowym spadkiem wartości złotego. Jednak obecnie silniejsza polska waluta wpływa na potanienie importu.

    BIEC odnotował, że nie wzrastają ceny usług i magazynowania. Od początku roku uległy one nawet niewielkiej redukcji. Dynamiczny przyrost długu publicznego, obserwowany od początku roku, a w dłuższej perspektywie od połowy 2001 roku, jest obecnie jedynym zagrożeniem dla przyszłej stabilności cen, zwraca uwagę Drozdowicz.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane