Biedronka podbija stawkę

MZAT
03-11-2011, 00:00

Polska będzie inwestycyjnym oczkiem w głowie portugalskiej sieci handlowej.

Do 2014 r. Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, chce zainwestować u nas ponad 1,5 mld EUR. To więcej niż połowa nakładów na zbliżającą się „trzylatkę”. Łączne nakłady inwestycyjne Portugalczyków mają sięgnąć 2,2 mld EUR. Kilkaset milionów będzie kosztować zapowiadane na przyszły rok wejście na rynek kolumbijski.

— Biedronka nie ma jeszcze dominującej pozycji, ale jest niekwestionowanym numerem jeden w polskim handlu z olbrzymim potencjałem inwestycyjnym. Najbliższe 2-3 lata to krytyczny moment w kształtowaniu polskiego rynku — wchodzi on w fazę przesilenia i właściciele sieci wiedzą, że pozycję zdobytą teraz będzie można zachować przez lata — mówi Agnieszka Górnicka, prezes agencji badawczej Inquiry.

W Polsce Portugalczyków kosztować będzie przede wszystkim otwieranie nowych sklepów — dziś nad Wisłą działa ponad 1750 dyskontów sieci, do 2015 r. ma ich być ok. 3 tys. Biedronki zapewniają Jeronimo Martins ok. 60 proc. przychodów i zysku. Po trzech kwartałach 2011 r. globalna sprzedaż spółki sięgnęła 7,32 mld EUR (wzrost o 15,6 proc. r/r), przy 256 mln EUR zysku netto (wzrost o 31,9 proc.).

— Większość dużych graczy prowadzi teraz agresywną politykę inwestycyjną, skupiając się na zdobywaniu atrakcyjnych lokalizacji pod sklepy. Różnią się jednak strategią — Biedronka skupia się wyłącznie na dyskontach, a na przykład Tesco stawia na multiformatowość i kupuje grunty tak pod niewielkie markety osiedlowe, jak i bardzo duże sklepy — mówi Agnieszka Górnicka.

Przez dziewięć miesięcy tego roku Biedronka otworzyła 117 sklepów. Jej przychody wzrosły w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2010 r. o 25,3 proc., do 4,33 mld EUR (17,39 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZAT

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Biedronka podbija stawkę