Bielan: jeśli wniosek PiS upadnie, alternatywą koalicja rządowa

Polska Agencja Prasowa SA
19-03-2006, 12:09

Eurodeputowany PiS Adam Bielan powiedział, że gdyby wniosek o samorozwiązanie Sejmu upadł, to alternatywą będzie utworzenie koalicji rządowej. Zapowiedział, że wniosek o samorozwiązanie Sejmu zostanie złożony przez klub PiS do laski marszałkowskiej w tym tygodniu.

Eurodeputowany PiS Adam Bielan powiedział, że gdyby wniosek o samorozwiązanie Sejmu upadł, to alternatywą będzie utworzenie koalicji rządowej. Zapowiedział, że wniosek o samorozwiązanie Sejmu zostanie złożony przez klub PiS do laski marszałkowskiej w tym tygodniu.

    Sprawa wniosku i ewentualne przedterminowe wybory parlamentarne zdominowały niedzielne poranne audycje w radiowej Trójce i Radiu Zet.

    "Jeżeli taki wniosek (o samorozwiązanie Sejmu) upadnie, to jedyną alternatywą w tym parlamencie będzie utworzenie jakiejś koalicji większościowej, rządowej, bo pakt stabilizacyjny, który składa się z dwóch ugrupowań, które w rządzie nie są - mówię o Samoobronie i Lidze Polskich Rodzin - (...) być może to (sytuację) trzeba będzie zmienić" - powiedział Bielan w Niedzielnym Salonie Trójki.

    Podobnego zdania jest inny gość audycji europoseł Samoobrony Ryszard Czarnecki. Według niego, stabilizację może zapewnić tylko większościowy rząd.

    "Koalicja rządowa, a nie parlamentarna, zmiecie problemy, które się pojawiają; jest to realna i lepsza alternatywa niż samorozwiązanie z jednej strony, a z drugiej strony pakt stabilizacyjny, który był formułą niezłą na pewien czas, ale powoli się rzeczywiście wyczerpuje" - powiedział Czarnecki. Dodał, że stabilność w tym parlamencie może zapewnić większościowy rząd z udziałem "PiS-u, Samoobrony i innych ugrupowań".

    Platforma Obywatelska opowie się w sprawie rozwiązania Sejmu, gdy PiS złoży wniosek w tej sprawie - oświadczyła w Radiu Zet Hanna Gronkiewicz Waltz (PO).

    "Muszę powiedzieć, że tego zupełnie nie rozumiem. Ja myślę, że to już jest 70. wezwanie prezesa PiS, że będą nowe wybory. Więc, jak państwo widzą, traktujemy to dość spokojnie" - powiedziała.

    Na pytanie, jak postąpi PO, kiedy wniosek będzie już zgłoszony, posłanka odpowiedziała: "Wtedy zobaczymy. Niech da ten papier, to wtedy wypowiemy się". 

    Zdaniem Michała Kamińskiego (PiS), goszczącego w Radiu Zet, wniosek o samorozwiązanie parlamentu powinien być głosowany jak najszybciej. Zapytany o datę ewentualnych wyborów, powiedział, że powinny się one odbyć "co najmniej na ponad tydzień" przed pielgrzymką papieża. "Nie ma sensu, aby wizyta Ojca Świętego przypadała na okres kampanii wyborczej" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bielan: jeśli wniosek PiS upadnie, alternatywą koalicja rządowa