Bielan o rekonstrukcji rządu: mogą zostać wymienieni nie tylko ministrowie, którzy dostali się do PE

  • PAP
opublikowano: 30-05-2019, 08:56

Nie jest wykluczone, że w ramach rekonstrukcji rządu wymienieni zostaną nie tylko ministrowie, którzy dostali się do Parlamentu Europejskiego, ale jeden lub dwóch ministrów więcej, powiedział w czwartek w TVN24 wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Bielan pytany o rekonstrukcję rządu poinformował, że "zdecydowana większość decyzji została podjęta, (a) pan premier ma jeszcze kilka, kilkanaście dni na podjęcie ostatecznych decyzji".

Pytany czy rekonstrukcja rządu będzie szersza, niż tylko wynikająca z wyborów do PE, wicemarszałek Senatu odpowiedział: "Ona jest spowodowana wynikiem wyborów europejskich, tym że bardzo wielu ministrów, więcej niż się spodziewaliśmy, znalazło się w PE. Nie wykluczam, że w jednym czy dwóch resortach ulegnie zmianie kierownictwo, mimo że ministrowie nie zostali wybrani do PE".

"Nawet gdybym wiedział, nie mógłbym powiedzieć" - powiedział Bielan, dopytywany, o których ministrów chodzi. Pytany, czy minister finansów Teresa Czerwińska przejdzie do NBP, powiedział: "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam, wszystkie decyzje w tej sprawie ogłosi pan premier".

Konieczność zmiany w rządzie wynika z tego, że w niedzielnych wyborach do PE mandat otrzymało kilku ministrów: wicepremier Beata Szydło, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa, a także m.in. rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Bielan zapewnił też, że 500 plus dla niepełnosprawnych "z całą pewnością zostanie wprowadzone". Nie odpowiedział na pytanie kiedy. Zapewnił, że budżet jest w znakomitej kondycji.

Premier Mateusz Morawiecki w czasie majowej konwencji PiS w Krakowie zapowiedział wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które są całkowicie niezdolne do samodzielności. W środę odchodząca szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska zapewniła, że w ministerstwie trwają pracę nad projektem w sprawie dodatku 500 zł dla osób niepełnosprawnych. Dodała, że będzie on najpoważniejszym wyzwaniem dla nowego ministra rodziny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy