Bielan: PiS czeka na odpowiedź koalicjantów do piątku

PAP
24-07-2007, 08:10

PiS czeka do piątku na odpowiedź koalicjantów - LPR i Samoobrony - na list premiera Jarosława Kaczyńskiego zawierający warunki "dobrego rządzenia" - powiedział dziennikarzom rzecznik PiS Adam Bielan po poniedziałkowym posiedzeniu Komitetu Politycznego partii.

Jak zapowiedział, w przyszłym tygodniu planowane jest kolejne spotkanie Komitetu, możliwe jest także posiedzenie Rady Politycznej PiS.

Premier w ubiegłym tygodniu przedstawił koalicjantom list z warunkami "dobrego rządzenia", od których spełnienia uzależnił trwanie koalicji. Według Bielana, jeszcze w tym tygodniu dojdzie do spotkania szefa rządu z przedstawicielami Ligi i Samoobrony (LiS). Do takiego spotkania, z powodu żałoby narodowej, nie doszło w poniedziałek.

Rzecznik PiS poinformował, że w poniedziałek Komitet Polityczny PiS dyskutował o sytuacji w koalicji, ale nie zapadły żadne decyzje. Bielan tłumaczył, że Komitet jest "ciałem technicznym", a decyzje strategiczne podejmuje jednak - jak podkreślił - Rada Polityczna. "Po drugie, jest określona sytuacja, mamy żałobę narodową" - dodał.

W jego ocenie, na razie nie można przewidzieć rozwoju sytuacji. "Wiele zależy od naszych partnerów koalicyjnych; do piątku czekamy na ich odpowiedź, (...) wtedy będzie zakończona żałoba narodowa. Myślę, że na początku kolejnego tygodnia można się spodziewać kolejnych informacji" - powiedział Bielan.

Rzecznik wyraził nadzieję, że przedstawiciele LiS-u, mimo publicznych deklaracji, skrócą czas odpowiedzi na list premiera. "Nie chcemy czekać kolejnych pięciu tygodni na odpowiedź" - zaznaczył.

Rzecznik pytany o komentarz do przedstawionego przez LiS w sobotę wstępnego projektu odpowiedzi na list premiera, ocenił, że była to "odpowiedź zaczepna". "Mam nadzieję, że podczas bezpośredniego spotkania te wątpliwości, które mamy jeśli chodzi o odpowiedź pisemną, zostaną rozwiane" - powiedział.

Liga i Samoobrona przedstawiły w sobotę 10 swoich postulatów. "Zgadzając się wstępnie na większość postulatów PiS, ale jednocześnie dostrzegając ich zbytnią ogólnikowość, pragniemy niektóre z nich uściślić" - wyjaśniał wówczas wiceprzewodniczący LPR Wojciech Wierzejski.

Politycy PiS w nieoficjalnych rozmowach z PAP w poniedziałek podkreślali, że przyspieszone wybory na jesieni są raczej nieuniknione. Wśród możliwych scenariuszy wymieniali taki, że Rada Polityczna PiS upoważni Komitet Polityczny partii bądź premiera do podjęcia decyzji o końcu koalicji - Rada może stwierdzić, że koalicja została zerwana przez Ligę i Samoobronę.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bielan: PiS czeka na odpowiedź koalicjantów do piątku