Bielecki: Banki czekają na określenie ścieżki dojścia do euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-10-2005, 14:44

Sektor bankowy oczekuje określenia precyzyjnej ścieżki dojścia Polski do strefy euro - ocenia prezes Banku Pekao SA Jan Krzysztof Bielecki. Jego zdaniem, przedstawienie przez rząd, w porozumieniu z NBP i Radą Polityki Pieniężnej (RPP), takiego planu i narzędzi jego realizacji, może skłonić banki, które dotychczas tego nie robią, do udzielania kredytów nie tylko w złotych, ale i w euro.

Sektor bankowy oczekuje określenia precyzyjnej ścieżki dojścia Polski do strefy euro - ocenia prezes Banku Pekao SA Jan Krzysztof Bielecki. Jego zdaniem, przedstawienie przez rząd, w porozumieniu z NBP i Radą Polityki Pieniężnej (RPP), takiego planu i narzędzi jego realizacji, może skłonić banki, które dotychczas tego nie robią, do udzielania kredytów nie tylko w złotych, ale i w euro.

"Gdyby przedstawiono wspólny planu rządu i NBP odnośnie dojścia Polski do unii monetarno-walutowej, precyzujący horyzont czasowy, oraz gdyby przyjęto narzędzia realizacji takiego planu, ryzyko kursowe znacznie zmalałoby. Wówczas banki mogłyby wyjść naprzód i rozważyć udzielanie kredytów także w euro" - powiedział w piątek prezes dziennikarzom w Katowicach.

Dodał, że Polska jest jedynym krajem spośród nowych członków UE, który nie ma dotąd planu dojścia do strefy euro, choć - jak mówił - obowiązek taki nakłada na kraje nowoprzyjęte traktat akcesyjny. Bielecki podkreślił, że posiadanie takiego planu i jego realizacja wymuszać będą dyscyplinę budżetową, co uznał za kluczowe dla stabilizacji gospodarczej.

Tłumacząc, dlaczego Bank Pekao SA nie udziela kredytów w innych walutach, Bielecki przytoczył doświadczenia brytyjskie, gdzie - jak mówił - umacnianie obcych walut byłoby nie do pomyślenia. Jego zdaniem, za kredytami w ojczystej walucie przemawiają względy makroekonomiczne (umacnianie własnej waluty) i mikroekonomiczne (ryzyko kursowe dla klientów i udzielanie kredytów w tej walucie, w której się zarabia).

W ocenie prezesa, oparcie akcji kredytowej o narodową walutę to wyraz dalekowzroczności. Jak powiedział, choć obecnie siedem na dziesięć kredytów hipotecznych w Polsce udzielanych jest w walutach obcych (głównie we frankach szwajcarskich), to także Bank Pekao, który takich kredytów nie udziela, jest zadowolony z osiąganych wyników w zakresie kredytów hipotecznych, których wartość w pierwszym półroczu wzrosła w tym banku o 35 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zdaniem Bieleckiego, banki udzielające kredytów wyłącznie w złotych są w stanie tak obniżyć swoim klientom miesięczne koszty kredytów, aby były one konkurencyjne w stosunku do walutowych. Przypomniał, że w przypadku przewalutowania kredytu walutowego klienci banków, które takich kredytów udzielają, i tak narażeni są na koszty różnic kursowych.

Prezes Banku Pekao nie chciał mówić o scenariuszu i terminach związanych z potencjalną fuzją banków Pekao i BPH w związku z fuzją ich zagranicznych właścicieli - włoskiego UniCredito i niemieckiego HVB. Przypomniał, że ich fuzja to proces dotyczący 24 banków w 20 krajach.

"To pytanie należałoby skierować do Głównego Inspektora Nadzoru Bankowego. Możemy opierać się jedynie na jego niedawnej wypowiedzi, zgodnie z którą wyrażenie zgody na prawo wykonywania głosu przez UniCredito po przejęciu akcji BPH (72 proc. od HVB - PAP) może potrać od dwóch do pięciu miesięcy od momentu złożenia pierwszych dokumentów" - powiedział Bielecki, pytany, czy spodziewa się zgody jeszcze w tym roku.

Wniosek w tej sprawie został złożony na początku sierpnia, wyrażenie zgody przed końcem roku byłoby więc możliwe. Jednak przeprowadzenie fuzji wymagać będzie następnie złożenia kolejnego wniosku i odrębnego postępowania nadzoru bankowego. Bielecki uważa, że zgoda Komisji Papierów Wartościowych i Giełd na cały proces jest wtórna wobec zgody Komisji Nadzoru Bankowego.

Bank Pekao z grupy włoskiego UniCredito jest pierwszy w Polsce pod względem liczby klientów korporacyjnych i drugi wśród klientów indywidualnych. Ma drugą co do wielkości sieć oddziałów (783 placówki). W pierwszym półroczu 2005 r. jego zysk netto wyniósł 725 mln zł wobec 613 mln zł w tym samym czasie 2004 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane