Bieńkowska: interweniujemy w sprawie polskich transportowców w Rosji

PAP
09-12-2013, 12:02

Mimo pozytywnej reakcji Rosji na polską interwencję ws. dodatkowych opłat ubezpieczeniowych, jakie przewoźnicy z UE muszą płacić w tym kraju, kierowcy nadal sygnalizują problemy na granicach; resort infrastruktury podjął kolejną interwencję, podała minister Elżbieta Bieńkowska.

Elżbieta Bieńkowska, fot. Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

Elżbieta Bieńkowska, fot. Marek Wiśniewski

Chodzi o dodatkowe ubezpieczenia, jakie kierowcy wjeżdżających do Rosji ciężarówek muszą od grudnia kupować u rosyjskich firm ubezpieczeniowych, mimo posiadania ważnych tzw. karnetów TIR.

Przebywająca w poniedziałek w Bieruniu (Śląskie) minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska poinformowała, że problemy w tym zakresie nadal są, mimo pozytywnej odpowiedzi strony rosyjskiej na polską interwencję.

„Wysłaliśmy w tej sprawie list do wicepremiera Rosji i odpowiedź była pozytywna – że przedłużają obecne zasady do 1 lipca przyszłego roku. Natomiast okazuje się, że pomimo tej pozytywnej odpowiedzi, jednak nasi kierowcy i przewoźnicy sygnalizują, że na granicy już tak dobrze nie jest. Poszło drugie pismo w tej sprawie” - powiedziała dziennikarzom Bieńkowska.

Wicepremier przypomniała, że w tej sprawie interweniowała także Komisja Europejska, ponieważ sprawa dotyczy nie tylko Polski, ale przewoźników ze wszystkich krajów UE; stąd rozmowy na temat rozwiązania problemu także na szczeblu unijnym.

„Sprawa nie dotyczy wyłącznie Polski, choć oczywiście dla nas i dla naszych przewoźników jest najbardziej dotkliwa, ponieważ u nas jest wschodnia granica UE. Natomiast dotyczy to wszystkich TIR-ów i wszystkich przewozów, które idą z Europy w kierunku Rosji” - powiedziała szefowa resortu infrastruktury i rozwoju.

Jej zdaniem w ciągu kilku najbliższych tygodni problem powinien zostać rozwiązany; pracuje nad tym specjalny zespół.

„Ten zespół jeszcze pracuje i myślę, że dojdziemy do jakichś wspólnych dobrych efektów, to znaczy, że nasi przewoźnicy nie będą musieli za granicą kupować dodatkowych ubezpieczeń u rosyjskich firm ubezpieczeniowych” - zapewniła Bieńkowska.

„Pracujemy naprawdę w tempie najszybszym, jak się da, ale nawet jak mamy dobry odzew ze strony rosyjskiej, to potem okazuje się, że w praktyce na granicy nie wygląda to tak dobrze, jak na piśmie” - podsumowała wicepremier.

Przedstawiciele przewoźników grozili wcześniej blokadą przejść granicznych dla rosyjskich i białoruskich ciężarówek, jeżeli Rosjanie wprowadzą nowe opłaty dla ciężarówek wjeżdżających na ich terytorium. Chodzi o dodatkowe ubezpieczenia oraz dodatkowe gwarancje eksportowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Bieńkowska: interweniujemy w sprawie polskich transportowców w Rosji