Bieńkowska: nowa minister powinna rozwiązać problem bramek na autostradach

PAP
opublikowano: 20-09-2014, 16:36

Dokończenie negocjacji programów operacyjnych i rozwiązanie problemu bramek autostradowych - to zadania, które powinny być m.in. kontynuowane przez nową minister infrastruktury i rozwoju Marię Wasiak - uważa odchodząca szefowa tego resortu Elżbieta Bieńkowska.

Bieńkowska była w sobotę w Opolu gościem honorowym regionalnej konwencji wyborczej PO na Opolszczyźnie. Pytana o to, co w jej dotychczasowym resorcie powinno być kontynuowane po zmianie na stanowisku szefa tego resortu, wskazała m.in. kwestię dokończenia negocjacji programów operacyjnych. Powiedziała, że sprawa ta znajduje się już „na finiszu” i powinna zostać zakończona w październiku.

Ustępująca ze swojego stanowiska, minister wskazała też na kwestię rozwiązania problemu bramek autostradowych. W piątek na konferencji prasowej Bieńkowska powiedziała, że rekomenduje swojemu następcy zastąpienie bramek na autostradach elektronicznym systemem poboru opłat. Jej zdaniem nowe rozwiązanie mogłoby ruszyć w 2016 r. W Opolu w sobotę zastrzegła, że to, jak ta kwestia zostanie rozwiązana, będzie decyzją nowej minister.

Wicepremier pytana, czy rozmawiała lub rekomendowała Marię Wasiak premier Ewie Kopacz przyznała, że z szefową rządu o takiej kandydaturze rozmawiała. Podkreśliła jednak, że nominacja nowej minister była decyzją Kopacz. „Każdy premier układa sobie skład rządu sam. Koniec końców jest to jego nazwisko i jego twarz” – zaznaczyła Bieńkowska.

„Natomiast ja z panią minister Wasiak współpracowałam od kilku lat bardzo intensywnie w związku z kolejami. To była bardzo dobra współpraca, powiedziałabym że z biegiem lat coraz lepsza” – dodała.

Bieńkowska uważa, że Wasiak „na pewno sobie poradzi” z prowadzeniem resortu infrastruktury i rozwoju. „Trzeba po prostu podejmować decyzje, nie bać się ich, a jak się ma dobrze organizacyjnie poukładany organizm, to naprawdę można” – mówiła. Dodała, że chociaż ministerstwo, którym dotychczas kierowała "wydaje się dużym resortem", to wcale nie jest największe. „Ale w tej chwili jest zdecydowanie najlepiej działającym, tak uważam (...)” – mówiła.

Skład nowego rządu wicepremier oceniła jako „różnorodny i kompetentny”. „Mam dobrą nadzieję na ten rok” – powiedziała.

Odnosząc się do swoich celów jako komisarza UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości, Bieńkowska zaznaczyła, że głównym zadaniem będzie rozszerzenie wspólnego rynku. „Rozszerzenie (UE – przyp. PAP) odbyło się 10 lat temu, natomiast wspólny rynek się nie rozszerzył i to jest zadanie dla mnie, taka główna rzecz. Oczywiście wsparcie dla przedsiębiorców, wsparcie przemysłu – to ważny kawałek tej teki" - powiedziała. Zaznaczyła, że przede wszystkim chodzi o wspólny rynek usług i przemysłu, "otwarcie szeroko drzwi dla krajów, które 10 lat temu wstąpiły do UE do tego, by mogły z tego wspólnego rynku korzystać”.

Na sobotniej regionalnej konwencji PO w Opolu Platforma przedstawiła swoich kandydatów w wyborach do sejmiku, rady miasta Opola oraz kandydatów na prezydentów miast i burmistrzów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane