Bieńkowska: Podpisano około połowę wstępnych umów dotyczących Polski Wschodniej

PAP
opublikowano: 25-04-2008, 14:15

Resort rozwoju regionalnego nie planuje żadnych zmian na liście projektów realizowanych w ramach programu "Rozwój Polski Wschodniej". Podpisano około połowę wstępnych umów, związanych z tymi projektami.

Szefowa resortu Elżbieta Bieńkowska zapewniła w piątek w Katowicach, że podpisanie wstępnych umów oznacza dla tych projektów "99-procentową szansę na finansowanie". Podpisanie takiej umowy potwierdza m.in., iż gotowy jest czytelny i realny harmonogram przygotowań do inwestycji.

"Obecnie z przeszło stu projektów, znajdujących się na liście indykatywnej w tym programie, w około połowie są już podpisane wstępne umowy. Do końca maja wszystkie preumowy będą podpisane (...) i zaczną być wdrażane. Właściwe umowy, będące już zabezpieczeniem środków, zostaną zawarte na przełomie sierpnia i września" - powiedziała dziennikarzom Bieńkowska.

Podkreśliła, że program dla Polski Wschodniej został opracowany w ten sposób, by kierowane tam środki dały - jak mówiła minister - "dużą wartość dodaną", czyli służyły realizacji głównie dużych projektów. Kilka z nich obejmie wszystkie pięć wschodnich regionów.

"Powodzenie tych projektów, szczególnie informatycznego, będzie przykładem dla całego kraju. Jest to projekt objęcia siecią wszystkich pięciu województw, z doprowadzeniem szerokopasmowego internetu do wszystkich gmin. W przyszłym tygodniu podpisana będzie umowa z wykonawcą studium wykonalności tego projektu" - zapowiedziała minister.

Jej zdaniem, największą wadą programu Rozwoju Polski Wschodniej jest jego centralne zarządzanie; w wielu przypadkach to ministerstwo jest jednostką zarządzającą, natomiast w trakcie przygotowywania projektu samorządy niewiele miały do powiedzenia. Teraz, gdy program zatwierdziła już Komisja Europejska, nie da się już zmienić tego modelu.

"Chcemy wdrażać program na zasadzie dyskusji i partnerstwa z samorządami, na co one bardzo aktywnie odpowiadają" - podkreśliła Bieńkowska. W programie, oprócz informatycznego, są jeszcze inne projekty obejmujące kilka województw - projekt turystyczny, projekt dotyczący ścieżek rowerowych oraz projekt wspólnej promocji tych regionów.

Na likwidowanie opóźnień w rozwoju społeczno-gospodarczym pięciu województw Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego - Unia Europejska przewidziała 2,3 mld euro, czyli 3,4 proc. środków na lata 2007- 2013. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bieńkowska: Podpisano około połowę wstępnych umów dotyczących Polski Wschodniej