Biesy w Krakowie

Michał Mizera
20-04-2007, 00:00

O wystawieniu „Biesów” Krzysztof Jasiński myślał od dawna. Siedem lat pracował nad adaptacją. Okazja do premiery jest szczególna — spektakl wieńczy obchody 40-lecia teatru STU. Dla wielu widzów — wciąż najważniejszego w Krakowie. Najważniejszego, bo związanego z pierwszymi silnymi doświadczeniami teatralnymi. Mimo że Jasiński dawno nie szokuje, nie prowokuje, złagodniał, wystawia klasykę i tworzy teatr repertuarowy, nadal ma wiernych widzów.

Dla nich zobaczyć ulubionych aktorów to nie lada gratka. Bywalcy STU szczególnie cenią Krzysztofa Globisza, Jerzego Święcha, Andrzeja Roga, Dariusza Gnatowskiego, Maję Barełkowską i Radka Krzyżowskiego. Współtworzyli oni wielkie spektakle tej sceny. Dla pozostałych świetnym magnesem będą serialowe nazwiska, jak Urszula Grabowska czy Anna Cieślak. Obie zresztą są bardzo utalentowanymi aktorkami teatralnymi. Warto popatrzeć, jak walczą na scenie z telewizyjnym wizerunkiem. Skutecznie! Na deser Beata Rybotycka w charakterystycznej roli Marii Lebiadkin. Ta znakomita pieśniarka na szczęście coraz częściej przypomina (sobie i widzom), że jest znakomitą aktorką. Obsadę uzupełnia młodzież aktorska. To dla nich szansa na wybicie się. Wielu ich znakomitych kolegów zaczynało właśnie w STU.

I trudno oprzeć się wrażeniu, że „Biesy” trafiają na właściwy moment. Rzeczywistość taka, że Dostojewskiego należy czytać i wystawiać w każdy wieczór. Może znów nas skutecznie wystraszy? Demony nie śpią. Stawroginy i Wierchowieńscy są wśród nas. Nadchodzi rewolucja. Bez egzorcyzmów się nie obejdzie. Pierwszy publiczny już w sobotę w teatrze STU.

Teatr STU w Krakowie, 21, 22 IV, godz. 19.00, bilety: tel./faks: 012-422-27-44, e-mail: organizacja.widowni@scenastu.com.pl, info: www.scenastu.com.pl

Michał Mizera

krytyk teatralny

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Biesy w Krakowie