Bieżące problemy w podatku VAT

Marcin Chomiuk
16-05-2006, 00:00

Nasza spółka w maju 2006 r. zmieniła nazwę. Teraz została poproszona przez kontrahenta o duplikat faktury wystawionej w marcu tego roku. Czy na duplikacie powinna pojawić się nowa czy też stara nazwa spółki?

- Zdecydowanie stara. Duplikat z założenia jest takim samym dokumentem (a więc także z tymi samymi danymi) co dokument pierwotny. Jedyną zmianą jest data wystawienia tego dokumentu i oznaczenie go mianem duplikatu.

Czy takie same reguły dotyczą również wystawianych obecnie faktur korygujących do faktur sprzedaży wystawionych przez podatnika w marcu bieżącego roku?

- Nie. W tym wypadku na fakturze korygującej wystawianej po 1 maja 2006 r. powinna pojawić się nowa nazwa wystawcy. Oczywiście faktura korygująca w pozostałej części będzie powoływała dane z faktury korygowanej.

Spółka, którą kieruję, prowadzi działalność gospodarczą polegającą między innymi na sprzedaży paliw silnikowych poprzez stację benzynową będącą jej własnością. Oprócz tego prowadzi inną działalność gospodarczą, w ramach której używa samochodów osobowych. Kierowcy spółki tankują paliwa na stacji benzynowej będącej również jej własnością. W takim wypadku dział księgowy koryguje odpowiednią kwotę podatku naliczonego (obniża podatek naliczony do odliczenia) na zakupie paliwa w miesiącu zatankowania paliwa do samochodu. Czy postępujemy prawidłowo?

- Przepisy o VAT nie przewidują jasnych reguł postępowania w opisanej sytuacji. Jednakże na podstawie analizy tych przepisów można zasadnie argumentować, że postępowanie spółki jest właściwe. Kupując paliwo, spółka zakłada, że całość tego paliwa będzie odsprzedana. Nie potrafi wskazać, jaka część danej dostawy i czy w ogóle będzie zatankowana do samochodów osobowych będących jej własnością. Okaże się ona znana dopiero w momencie faktycznego zatankowania samochodu. Wówczas zmieni się przeznaczenie tego paliwa. Taka argumentacja znajduje także uzasadnienie w wydanych w podobnych sprawach wyrokach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości oraz polskich sądów administracyjnych, na przykład wyroki dotyczące korekty przy zaniechaniu inwestycji lub zmiany przeznaczenia towarów.

Marcin Chomiuk, PricewaterhouseCoopers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Chomiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Bieżące problemy w podatku VAT