BIG BG: rekordowy tydzień złotego na rynku walutowym

Marek Druś
opublikowano: 29-05-2001, 18:17

W ciągu minionego tygodnia złoty bił kolejne rekordy. Odchylenie od starego parytetu zwiększyło się nawet do poziomu 14,20%. Tak silny złoty to wynik oczekiwań na dopływ nowych środków z prywatyzacji i wypłat niemieckich odszkodowań, a także pozytywnych tendencji w saldzie obrotów bieżących, napisali w swoim tygodniowym raporcie analitycy BIG Banku Gdańskiego. Do tego tradycyjnie już dochodzą wysokie realne stopy procentowe. Czynniki te uodporniły polską walutę na drastyczny spadek notowań euro na świecie. PLN nie stracił tak znacząco wobec dolara jak euro, jakby to wynikało z powiązań EUR ze PLN. Wobec złotego euro sięgnął historycznego minimum na poziomie 3,4175.

Korzystny wpływ na polską walutę mogły mieć również pozytywne opinie MFW, który ocenił, iż deficyt obrotów bieżących i inflacja osiągnęły bezpieczny poziom oraz, że tempo wzrostu gospodarczego może przyspieszyć w 2002 roku. Ponadto MF skorygowało wysokość deficytu ekonomicznego w 2000 roku, który wyniósł 2% wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 2,7% PKB. Jednak po publikacji tych informacji nie zanotowaliśmy bardziej znacznych ruchów PLN. Również próba osłabienia wartości złotego przez ministra finansów, który stwierdził, iż polska waluta może stracić na wartości 10%, w żaden sposób nie wpłynęła na rynek.

25 maja zanotowaliśmy jednak pewne osłabienie PLN, na które mogły mieć wpływ prognozy Rządowego Centrum Studiów Strategicznych (RCSS), przewidujące m.in. niższy od zakładanego przez rząd PKB i dalszy wzrost bezrobocia.

Naszym zdaniem: Rynek oczekuje wymiany marek na złotówki. Uczestnicy rynku spodziewają się, że w najbliższym czasie polska waluta będzie skupowana i to dodatkowo umacnia złotego. Sądzimy, iż rekompensaty niewiele zmienią na rynku walutowym, ale większą rolę ogrywa jednak psychologia. „Polsko-Niemieckie Pojednanie” otrzyma, zgodnie z uchwałą Bundestagu, równowartość 1 mld 812 mln marek na wypłatę świadczeń dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych i robotników przymusowych, a ich wymiana na złote leży w gestii strony niemieckiej. Możliwe jest, że banki niemieckie już zaczęły zakupy. Jeśli transakcja wymiany była rozłożona w czasie mogła zostać niezauważona przez rynek. Jeśli inwestorzy dyskontują to wydarzenie w dzisiejszej cenie złotego, to transakcja wymiany zamiast doprowadzić do znaczącego wzmocnienia polskiej waluty może ją nawet osłabić

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BIG BG: rekordowy tydzień złotego na rynku walutowym