BIK finiszuje z zapisami

opublikowano: 01-11-2016, 22:00

Firma, której prezes jest pewien, że nie będzie się mylić inwestorom z Biurem Informacji Kredytowej, liczy na zgarnięcie 20 mln zł.

Do 3 listopada przyjmowane są zapisy inwestorów indywidualnych na akcje Biura Inwestycji Kapitałowych (BIK). Dzień dłużej potrwa subskrypcja w transzy inwestorów instytucjonalnych, do której — po book buildingu — zdecydowano się przesunąć większą ilość akcji z 1,13 mln oferowanych. Pula mogła być powiększona o 569 tys. walorów, sprzedawanych przez Belancor, ale podmiot ten po ustaleniu ceny na 18 zł nie zdecydował się na upłynnienie pakietu.

Mirosław Koszany, prezes BIK, przekonuje, że atutami spółki są m.in. dobra znajomość rynku lokalnego, kierowanie oferty do innych najemców niż ci, w których celują duzi gracze (rynek powierzchni magazynowo-logistycznych jest bardzo skoncentrowany), a szansą — uchwalenie ustawy o REIT, które mogłoby zwiększyć zainteresowanie inwestorów sektorem nieruchomości. 

CZTERY PYTANIA DO... MIROSŁAWA KOSZANEGO, PREZESA BIK

Cenimy sobie niezależność

Jak przebiegały spotkania z inwestorami instytucjonalnymi?

W trakcie road show spotkaliśmy się z blisko 25 inwestorami instytucjonalnymi. Jesteśmy bardzo zadowoleni z zainteresowania funduszy naszą ofertą, a przede wszystkim jakością zbudowanej książki popytowej w okresie book buildingu. Między innymi dlatego przesunęliśmy część akcji z transzy dla inwestorów indywidualnych do transzy dla instytucji.

Rynek powierzchni magazynowo- -logistycznych jest w Polsce wysoce skoncentrowany. Czy BIK był obiektem zainteresowania któregoś z dużych graczy, ewentualnie czy zarząd rozważa rozwój przez przejęcia?

W przeszłości prowadziliśmy rozmowy z różnymi partnerami zagranicznymi, ale ostatecznie do żadnych wspólnych przedsięwzięć nie doszło, głównie chyba z uwagi na to, że bardzo cenimy sobie nasze doświadczenie na rynku i niezależność. Koncentrujemy się na rozwojuorganicznym, mamy konkretny plan rozwoju, pod który mamy zabezpieczony odpowiedni bank ziemi. W ciągu trzech najbliższych lat chcemy zwiększyć posiadaną powierzchnię magazynową o 75 proc. Z funduszami mamy bardzo dobre relacje, zapewne też dzięki zrealizowanym w przeszłości transakcjom sprzedaży. Dotychczas sprzedaliśmy obiekty magazynowe w Ożarowie Mazowieckim i Centrum Logistyczne w Pruszczu Gdańskim oraz Park Handlowy w Puławach. Nie wykluczamy sprzedaży w przyszłości posiadanych obiektów, a zyskami z tej sprzedaży mamy zamiar dzielić się z akcjonariuszami, wypłacając dywidendę.

Jaki jest poziom zadłużenia firmy? Czy w perspektywie 12-24 miesięcy rozważane jest dokapitalizowanie poprzez emisję akcji lub obligacji?

— Zadłużenie spółki to wyłącznie długoterminowe kredyty hipoteczne na sfinansowanie inwestycji magazynowych i retailowych. Obecnie nasze zadłużenie to 58 proc. wskaźnika LTV, co jest dla branży deweloperskiej bardzo dobrym wskaźnikiem. Nigdy nie planowaliśmy i nie planujemy emisji obligacji, tym bardziej że w perspektywie 24 miesięcy spodziewamy się uzyskać sporo pieniędzy ze sprzedaży aktywów do funduszy.

Jakie są największe rodzaje ryzyka w działalności podmiotu takiego jak BIK?

— Kluczowe to oczywiście znaczące zahamowanie wzrostu gospodarczego w kraju oraz wahania walutowe, chociaż przed tym akurat jesteśmy zabezpieczeni. Na pewno uchwalenie ustawy o REIT-ach wpłynie bardzo korzystnie na rynek nieruchomości w Polsce, zachęcając rodzimy kapitał do inwestycji w nieruchomości. Dla każdego dewelopera oznacza to więcej możliwości i prawdopodobnie lepsze ceny za jego nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BIK finiszuje z zapisami