BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe w czerwcu wzrósł o 17,2 proc.

PAP
opublikowano: 05-07-2018, 11:17

Banki i SKOK-i przesłały w czerwcu br. do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 17,2 proc. niż przed rokiem, podało Biuro Informacji Kredytowej. W czerwcu w porównaniu do maja 2018 r. wartość indeksu spadła o 8,3 p.p.

"Najnowszy czerwcowy odczyt wyniósł +17,2 proc. i jest niższy od odczytu majowego o -8,3 p.p. Wartość indeksu na poziomie +17,2 proc. oznacza, że w czerwcu 2018 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe, na kwotę wyższą o 17,2 proc., w porównaniu z czerwcem 2017 r." - napisano w komunikacie.

Łącznie w czerwcu o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 35,64 tys. osób w porównaniu do 32,92 tys. rok wcześniej (wzrost o 8,2 proc.).

BIK podał, że średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w czerwcu 2018 r. wyniosła 251,86 tys. zł, czyli była o 1,4 proc. wyższa niż miesiąc temu.

"Na rynku nieruchomości pierwotnych w największych 7 aglomeracjach zaczynamy również obserwować obniżenie podaży nowych mieszkań, co wynika ze wstrzymania realizacji projektów przez część deweloperów, co w przyszłości przy utrzymującym się popycie może spowodować dalszy wzrost cen, a tym samym wzrost wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych" - powiedział, cytowany w komunikacie, główny analityk BIK Waldemar Rogowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe w czerwcu wzrósł o 17,2 proc.