BIK: trend wzrostowy na rynku kredytowym zostanie utrzymany

ISBnews
opublikowano: 16-01-2014, 14:20

Tendencje wzrostowe na rynku kredytów konsumpcyjnych będą się umacniać, choć na początku tego roku należy oczekiwać sezonowych spadków, ocenia główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej (BIK) Andrzej Topiński.

Liczba pobieranych przez banki i SKOK-i raportów kredytowych w IV kw. 2013 r. wzrosła o 19% w skali roku i przekroczyła 5 mln sztuk.

"Ożywienie na rynku kredytów konsumenckich oraz powrót do banków kredytów z firm pożyczkowych, obsługujących sprzedaż ratalną w sieciach handlowych, przyniosły w czwartym kwartale znaczący wzrost zapotrzebowania banków i SKOK-ów na raporty służące ocenie wiarygodności osób ubiegających się o kredyt. Tendencje wzrostowe na rynku kredytów konsumpcyjnych wydają się umacniać, choć na początku tego roku należy oczekiwać sezonowych spadków" - powiedział Topiński, cytowany w komunikacie.

W całym 2013 roku banki zapytały BIK o klientów ponad 42,8 mln razy. W ostatnich trzech miesiącach 2013 r. BIK udostępniło o ponad 798 tys. raportów kredytowych więcej niż przed rokiem, a grudzień pod tym względem był rekordowym miesiącem w skali roku, co nie powinno jednak dziwić, mając na uwadze tradycyjnie zwiększoną aktywność kredytową w okresie świątecznym.

Biuro Informacji Kredytowej udostępniło w 2013 r. 13,3 mln ocen scoringowych klientów banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / BIK: trend wzrostowy na rynku kredytowym zostanie utrzymany