BIK udostępniło w listopadzie 1,42 mln raportów

PAP
03-12-2008, 13:59

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) udostępniło bankom w listopadzie br. 1,42 mln raportów kredytowych i  monitorujących - o 5 proc. więcej niż rok wcześniej i o 21 proc. mniej niż w  październiku - poinformował w środę Departament Marketingu BIK.

Od początku roku do końca listopada liczba udostępnionych raportów wyniosła 17,8 mln, czyli wzrosła rok do roku o 36,5 proc.

W listopadzie BIK przekazało bankom 588,5 tys. ocen punktowych klientów indywidualnych (tzw. scoringów), czyli o 20,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

Łącznie, w okresie od stycznia do końca listopada 2008 r., wydano 6 mln takich ocen, czyli o 25,5 proc. więcej, niż rok wcześniej.

"W listopadzie w porównaniu z październikiem nastąpił duży spadek przekazywanych bankom i SKOK-om raportów kredytowych. Trudno powiedzieć, czy świadczy to o hamowaniu przez banki kredytowania. Poprzednio, w październiku odnotowaliśmy duży przyrost raportów. Do spadku przyczynił się z pewnością długi weekend. Czy akcja kredytowa słabnie, wykażą publikowane w połowie miesiąca dane NBP" - powiedział cytowany w komunikacie główny ekonomista BIK Andrzej Topiński.

"Optymistycznie nastraja utrzymujący się silny wzrost raportów scoringowych odbieranych przez banki. Może to świadczyć o wzroście poziomu ostrożności banków w ocenach zdolności kredytowej klientów" - dodał.

Oceny punktowe (ang. scoring) są nadawane osobom fizycznym w celu oceny ich ryzyka kredytowego.

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi, przetwarza i dystrybuuje dane w formie raportów kredytowych o historii kredytowej klientów indywidualnych banków.

W 2007 roku BIK udostępniło ponad 15 mln raportów. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / BIK udostępniło w listopadzie 1,42 mln raportów