Czytasz dzięki

BIK: w lipcu kwota pożyczek z firm pożyczkowych o połowę niższa niż przed rokiem

  • PAP
opublikowano: 27-08-2020, 08:00

W lipcu 2020 r. firmy pożyczkowe współpracujące z Biurem Informacji Kredytowej udzieliły pożyczek na 367 mln zł, kwotę niższą o 47,2 proc. niż w lipcu 2019 r. - wynika z danych BIK. Liczba pożyczek spadła o 36 proc. do 168 tys.

Jak poinformowało Biuro, średnia wartość udzielonej w lipcu 2020 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2186 zł i była niższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w lipcu 2019 r. o prawie 16 proc.

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

Za cały okres styczeń-lipiec 2020 r. firmy współpracujące z BIK udzieliły ponad 1,19 mln pożyczek na kwotę niemal 2,68 mld zł. W ujęciu liczbowym to o 27,6 proc. mniej pożyczek niż w analogicznym okresie zeszłego roku, a kwota jest niższa o prawie 38 proc.

Według BIK w 2020 r. na rynku pożyczkowym da się wyodrębnić trzy fazy. Do połowy marca sytuacja była normalna, potem nastąpiła „faza lockdownu”, obejmującą kwiecień i maj oraz „faza defrostingu” czyli czerwiec i lipiec.

Ja komentuje główny analityk BIK prof. Waldemar Rogowski, sprzedaż firm pożyczkowych po ogromnej zapaści w kwietniu, kiedy liczba zapytań do BIK była na poziomie jednej trzeciej z kwietnia 2019 r., od maja popyt powoli się odbudowuje.

„Ponadto niekorzystne zmiany legislacyjne istotnie obniżające górny pułap możliwych do osiągnięcia przychodów przez firmy pożyczkowe, przy wysokim już dzisiaj i rosnącym w wyniku pandemii poziomie ryzyka powodują, że działalność firm pożyczkowych jest znacznie mniej dochodowa” - dodaje Rogowski.

Jak wskazuje, dopełnieniem niekorzystnego obrazu rynku dla sektora pożyczkowego jest utrudnienie w zdobyciu finansowania przez niektóre firmy pożyczkowe.
„Czynniki te wpływają na stronę podażową rynku pożyczek pozabankowych – wyraźnie ograniczając liczbę oraz wartość udzielanych pożyczek” – podsumował analityk BIK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane