Czytasz dzięki

BIK: wartość indeksu "popyt na kredyty mieszkaniowe" wzrosła w styczniu o 7,4 proc.

  • PAP
opublikowano: 07-02-2018, 12:05

Wartość BIK indeks "popyt na kredyty mieszkaniowe" (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła o 7,4 proc. w styczniu br. - podało w środę Biuro Informacji Kredytowej.

Główny analityk BIK prof. Waldemar Rogowski cytowany w komunikacie wskazał, że "w styczniu 2018 r., po rewelacyjnym grudniu 2017 r. (+33,7 proc.), zaobserwowaliśmy obniżenie wartości indeksu, do poziomu (+7,4 proc.)". "Łącznie o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 37,13 tys. osób w porównaniu do 38,08 tys. rok wcześniej (2,5 proc. mniej)" - zauważył. Dodał, że średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego rośnie i w styczniu br. wyniosła 228,53 tys. zł, czyli o 10,2 proc. więcej niż w styczniu ubiegłego roku.

Zdaniem Rogowskiego, zjawisko wnioskowania o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych może mieć swoje źródło we wzroście cen nieruchomości oraz zakupie mieszkań o większej powierzchni. Zaznaczył, że jednym z najistotniejszych negatywnych czynników, który może wpływać na liczbę udzielanych przez banki kredytów mieszkaniowych w tym roku jest wygaszanie programu Mieszkanie dla Młodych (MdM).

"W ujęciu wartościowym efekt MdM był jednak niewielki, wartość przyznanego dofinansowania w 2017 r. 744,1 mln zł stanowiła jedynie ok. 1,5 proc. wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w 2017 r. (46,47 mld zł). Brak MdM nie powinien mieć więc istotnego znaczenia dla wartość popytu w ujęciu wartościowym" – tłumaczył prof. Rogowski.

Jak przypomniało biuro wskaźnik BIK, Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane