Bilans ofiar trzęsienia na Jawie sięgnął 5135 osób

Polska Agencja Prasowa SA
29-05-2006, 07:14

Urząd gubernatora indonezyjskiej prowincji Yogyakarta na wyspie Jawa, najsilniej dotkniętej sobotnim trzęsieniem ziemi, podał w poniedziałek rano, że kataklizm pochłonął co najmniej 5135 ofiar.

Urząd gubernatora indonezyjskiej prowincji Yogyakarta na wyspie Jawa, najsilniej dotkniętej sobotnim trzęsieniem ziemi, podał w poniedziałek rano, że kataklizm pochłonął co najmniej 5135 ofiar.

Jest to liczba wyższa o 524 osoby od poprzednich danych, opublikowanych w niedzielę i zarazem wyższa o 152 osoby od wcześniejszego o zaledwie godzinę bilansu ofiar przedstawionego w poniedziałek rano przez indonezyjskie ministerstwo spraw socjalnych.

Wg danych urzędu gubernatora prowincji Yogyakarta, w prowincji tej zginęły co najmniej 3463 osoby, a w sąsiedniej prowincji Jawy Środkowej co najmniej 1672 osoby. Wcześniejszy o godzinę bilans resortu spraw socjalnych mówił o co najmniej 4983 ofiarach śmiertelnych łącznie.

Kolejne raporty podające szybko rosnącą liczbę ofiar wskazują na dramatyzm sytuacji. Wg oficjalnych danych, co najmniej 200 tysięcy osób pozostało bez dachu nad głową, większość z nich zmuszona jest szukać schronienia w ruinach albo w szałasach wznoszonych na polach ryżowych.

Najbardziej ucierpiało stolica prowincji, historyczne i uniwersyteckie miasto Yogyakarta, gdzie tysiące budynków obrócone zostało w perzynę. W ruinach znajduje się prawdopodobnie nadal wiele trupów, wszystko wskazuje na to, że po ich wydobyciu tragiczny bilans pogorszy się jeszcze bardziej.

Na indonezyjskiej wyspie Jawa, w strefie objętej tragicznym, sobotnim trzęsieniem ziemi, wylądował w poniedziałek rano pierwszy samolot z pomocą humanitarną dla ofiar kataklizmu, przygotowaną przez agendy ONZ. Samolot przywiózł między innymi wodę pitną, opatrunki, zestawy sanitarne oraz namioty.

Przybycie samolotu stało się możliwe dzieki częściowemu otwarciu lotniska w Yogyakarta, które pozostawało zamkniete przez dwie doby, w związku ze zniszczeniami spowodowanymi przez trzęsienie ziemi, które miało siłę 6,3 stopnia w skali Richtera.

Pierwszy, 19 osobowy zespół medyczny wyleciał w poniedziałek rano w kierunku wyspy Jawa z Japonii. Lekarze, pielęgniarki i farmaceuci japońscy wiozą ze sobą najniezbędniejsze medykamenty i sprzęt do pierwszej pomocy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bilans ofiar trzęsienia na Jawie sięgnął 5135 osób