Bilans tygodnia na minus

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 03-07-2009, 07:31

Piątek przed dniem niepodległości jest dniem wolnym dla sektora bankowego w USA i w związku z tym czeka nas prawdopodobnie mniej intensywny handel.

Publikacja indeksu aktywności w usługach została przesunięta na poniedziałek. Dla inwestorów na rynkach, które dziś działają może to być okres na podsumowanie kolejnej garści kluczowych informacji, które napłynęły na przełomie miesiąca. Dane opublikowane w mijającym tygodniu mają mieszany charakter. Przede wszystkim, najbardziej rozczarowały dane z rynku pracy. Brak widocznej poprawy sugerował już publikowany w środę raport ADP, pokazujący spadek zatrudnienia w sektorze prywatnym o 473 tys. Dane rządowe pokazały spadek zatrudnienia poza rolnictwem o 467 tys. – o ok. 100 tys. więcej niż oczekiwał rynek. Potwierdziły się tym samym obawy (pisaliśmy o tym we wczorajszym komentarzu), iż odnotowana poprawa w danych za maj była jednorazowym odchyleniem. Co prawda, w drugim kwartale zatrudnienia spadało średnio o 436 tys. wobec 691 tys. w pierwszym, jednak w ujęciu rocznym w czerwcu zatrudnienie spadło aż o 5664 tys. – najwięcej przynajmniej od końca drugiej wojny. Na plus można policzyć jedynie nieco mniejszy od oczekiwanego wzrost stopy bezrobocia (z 9,4 do 9,5%).

Wcześniej rozczarowaniem okazały się też dane obrazujące nastroje amerykańskich gospodarstw domowych - indeks Conference Board zamiast oczekiwanego wzrostu do 57 pkt. obniżył się do poziomu 49,3 pkt. Pomimo dużych wzrostów we wcześniejszych dwóch miesiącach indeks nadal znajduje się poniżej minimum z recesji z początku dekady i trzykrotnie niżej niż podczas milenijnego boomu.

Czy to oznacza, że należy zapomnieć o perspektywie ożywienia? Dane z rynku pracy, choć bardzo ważne, nie mają kluczowego znaczenia na tym etapie cyklu koniunkturalnego. Ważniejsze są informacje o aktywności gospodarczej, a w tym zakresie nadal mamy poprawę. Indeksy aktywności w sektorach przemysłu wzrosły we wszystkich kluczowych gospodarkach, tzn. w USA (44,8), strefie euro (42,6), Japonii (48,2) i Wielkiej Brytanii (47). Co więcej, były to wzrosty lekko powyżej oczekiwań. Mimo wszystko z punktu widzenia rynku dane są rozczarowujące. Na początku tygodnia pisaliśmy o rosnących oczekiwaniach i rzeczywiście dane, które trzy miesiące temu byłyby fantastyczne, tym razem pozostawiły inwestorów z przynajmniej takim samym stopniem niepewności i być może mniejszą nadzieją na szybkie ożywienie. A od tego już tylko krok do pogorszenia nastrojów i większej korekty na rynkach akcji, a być może także na parach EURUSD i GBPUSD oraz rynkach surowców przemysłowych.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Takie ryzyko zwiększy się, gdy na wykresie indeksu S&P500 zarysowana zostanie formacja głowy (tegoroczne maksimum 957 pkt.) i ramion (928 pkt. – maksimum z mijającego tygodnia oraz z 7 maja). Jej domknięcie nastąpiłoby w przypadku pokonania (potencjalnie silnego) wsparcia na poziomie 875 pkt. i oznaczałoby perspektywę korekty do poziomu ok. 800 pkt. W trakcie handlu w Azji kontrakty na indeks odrobiły 6 punktów z wczorajszych strat i na otwarciu w Europie notowane są w okolicach 895 pkt.

Dzisiejsze dane z Europy będą mieć co najwyżej marginalny wpływ na sytuację rynkową. Czekają nas publikacje wskaźników aktywności w usługach strefy euro (godz. 9.58, oczekiwane potwierdzenie wstępnego odczytu na poziomie 44,5 pkt.) i Wielkiej Brytanii (godz. 10.28, oczekiwany wzrost z 51,7 pkt. do 52 pkt.). Ponadto o godzinie 11.00 podane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro za maj (oczekiwany spadek o 0,1% m/m).

Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane