Bilion dolarów na inwestycje w USA

Filip Kondej, analityk rynków finansowych XTB
opublikowano: 10-08-2021, 10:02

Sesja azjatycka upłynęła bez większych zwrotów akcji. Na większości giełdy odnotowano wzrosty, a na rynkach walutowych nie obserwowaliśmy większych ruchów. W podobnym tonie przebiega początek handlu w Europie.

Na dziś nie zaplanowano żadnych ważniejszych publikacji danych, jednak w godzinach popołudniowych odbędzie się ważne głosowanie w amerykańskim Senacie, które może zakończyć trwające już ponad pół roku negocjacje… i rozpocząć kolejne.

Na godzinę 17:00 czasu polskiego zaplanowano głosowanie w amerykańskim Senacie nad pakietem infrastrukturalnym o wartości ponad biliona dolarów. Po ponad pół roku negocjacji w końcu mówi się o propozycji z poparciem zarówno Demokratów, jak i części Republikanów, co powinno wystarczyć do przyjęcia propozycji. Nie będzie to jednak koniec procesu legislacyjnego. Następnie pakietem zajmie się Izba Reprezentantów, jednak w tym przypadku nie powinno być problemów z przyjęciem. To nie będzie również koniec stymulowania gospodarki USA, bo zaraz po dzisiejszym głosowaniu Senat ma rozpocząć debatę nad kolejnym pakietem, tym razem "szerszym" i o wartości 3,5 biliona dolarów.

Pierwszy pakiet zawiera finansowanie dla kluczowych projektów, takich jak drogi czy naprawę rurociągów. Inwestycje nie tylko pozwolą przyspieszyć wzrost kosztem wyższego długu, ale również wygenerują silny czynnik popytowy, który może dodatkowo nasilić presje inflacyjne.

Dane o inflacji CPI z USA poznamy jutro. Oczekuje się spowolnienia, ale główna miara ma pozostać powyżej 5% r/r. Warto mieć na uwadze, że odczyty za ostatnie trzy miesiące pokazały znacznie wyższe wartości od oczekiwań. Obecnie mówi się, że Fed ogłosi taper QE we wrześniu przy okazji publikacji nowych prognoz. Ewentualne mocne przyspieszenie inflacji mogłoby zwiększyć szansę na ogłoszenie takiego ruchu w trakcie sympozjum w Jackson Hole za dwa tygodnie. Utrzymanie luźnej polityki pieniężnej byłoby korzystne dla finansowania pakietu fiskalnego, jednak utrzymywanie tak silnej stymulacji może przegrzać gospodarkę i przynieść więcej szkody niż korzyści.

Dziś w kalendarzu niestety nie znajdziemy tak ciekawych odczytów. O godzinie 11:00 publikacja indeksów ZEW z Niemiec za sierpień. Oczekuje się poprawy oceny sytuacji bieżącej i pogorszenia subindeksu oczekiwań. O 14:30 paczka danych z USA dotycząca kosztów pracy i wydajności w II kw. 2021 roku - publikacja bez większego wpływu na rynek. Wieczorem raport API o zapasach ropy. Ciekawostką będą wyniki Coinbase za II kw. 2021 roku, które zostaną opublikowane po sesji na Wall Street. Będzie to pierwsza publikacja po debiucie operatora giełdy kryptowalutowej, a dodatkowo będzie dotyczyła okresu, który nie należał do najlepszych na rynkach kryptowalutowych.

O godzinie 9:50 za dolara płacimy 3,8926 złotego, za euro 4,5656 złotego, za funta 5,3926 złotego, a za franka 4,2239 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane