Billon dostał 4 mln zł dofinansowania z NCBR

  • DI
opublikowano: 05-06-2018, 13:32
aktualizacja: 05-06-2018, 13:33

Billon, polski start-up, który stworzył pionierski system umożliwiający natychmiastową wypłatę nagród motywacyjnych, dostał prawie 4 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wynika z informacji zamieszczonej na stronie spółki.

Wsparcie odbyło się w ramach programu Inteligentny Rozwój. Billon deklaruje, że otrzymane pieniądze przeznaczy na badania przemysłowe i prace rozwojowe nad technologią permissioned blockchain.

Nadchodzi era e-pieniądza – zapowiadają przedstawiciele technologicznej spółki Billon. Pracują nad platformą płatności e-commerce. Na zdjęciu Andrzej Horoszczak, prezes i założyciel spółki.
Zobacz więcej

Nadchodzi era e-pieniądza – zapowiadają przedstawiciele technologicznej spółki Billon. Pracują nad platformą płatności e-commerce. Na zdjęciu Andrzej Horoszczak, prezes i założyciel spółki. Michał Dyjuk, Forum

Technologia opracowana przez Billon pozwala na  przekazywanie tzw. pieniądza elektronicznego, który nie jest kryptowalutą, ale emitowaną przez banki walutą narodową. Użycie elektronicznej gotówki nie wymaga posiadania konta bankowego, ale umożliwia korzystanie ze zwykłej infrastruktury finansowej, np. bankomatów. Billon przypomina, że zgodnie z unijną dyrektywa PSD2, pieniądz elektroniczny stanowi pełnoprawny środek płatniczy w krajach Unii Europejskiej.

- PSD2 ułatwia życie osobom wykluczonym ekonomicznie, albowiem nawet nie posiadając konta czy karty kredytowej, mogą przyjmować wynagrodzenia w formie cyfrowej za pracę tymczasową lub nieregularną – mówi Robert Kałuża, współzałożyciel i dyrektor operacyjny Billon.

Wyjaśnia, że dotychczas stosowane systemy motywacyjne cechowały się wysokimi kosztami operacyjnymi i długim czasem oczekiwania na otrzymanie nagrody.

- Obniżało to zaangażowanie wynagradzanych osób, które musiały czekać na gratyfikację nawet przez kilka tygodni. Nagrody pieniądzem elektronicznym opartym na blockchainie Billon mogą być wypłacane, szczególnie w małych kwotach, od razu po wykonaniu zadania – powiedział Kałuża.  

Start-up informuje, że z jego technologii korzysta już Philip Morris, wypłacając nagrody motywacyjne swoim partnerom handlowym. Rozwiązanie testowała także Coca-Cola w programie motywowania  właścicieli lokali gastronomicznych i sklepów za odpowiednio wysoką sprzedaż napojów. 

To trzecie dofinansowanie, jakie Billon otrzymał z NCBiR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu