Biomed Lublin zainkasuje 17 mln zł ze sprzedaży praw do Lakcidu

opublikowano: 02-11-2017, 10:35
aktualizacja: 02-11-2017, 10:40

Biomed Lublin sprzedał Polpharmie prawa do produktu i marki Lakcid, Lakcid Forte oraz Lakcid L.

Giełdowa spółka zainkasuje 17 mln zł netto. Transakcja obejmuje m.in. sprzedaż rejestrów wszystkich wariantów marki Lakcid, Lakcid Forte i Lakcid L.

"Kupujący otrzyma pełną dokumentację rejestracyjną tychże produktów; przejmie również prawa do znaków towarowych oraz wszelkich praw własności intelektualnej związanych z grupą produktów Lakcid" - podano w komunikacie.

Zgodnie z umową Biomed nie zaprzestanie jednak produkcji probiotyku. W ciągu najbliższych 5 lat będzie go wytwarzał i dostarczał Polpharmie w wynegocjowanych cenach. Po tym okresie dostawy zostaną automatycznie przedłużone o kolejne 2 lata. Następnie prolongata będzie następować co 24 miesiące. Umowa może zostać wypowiedziana przez każdą stronę w przypadku nie spełnienia przyjętych kryteriów umownych. 

Jednocześnie lubelska spółka uzyskała 5-letnią, automatycznie odnawialną licencję na wytwarzanie i sprzedaż substancji czynnej lub jej preparatów na  rynkach zagranicznych, za wyjątkiem 15 krajów zastrzeżonych dla Polpharma. 

- Wynegocjowane warunki uważamy za bardzo korzystne dla spolki. Będziemy mogli wciąż generować przychody ze sprzedaży Lakcidu, nie ponosząc kosztów jego dystrybucji i marketingu. Dodatkowo, pozyskaliśmy możliwość oferowania naszych produktów podmiotom, które mogą sprzedawać je pod swoją marką na rynkach zagranicznych – komentuje Marcin Piróg, prezes Biomedu. 

Wpływy ze sprzedazy zostaną przeznaczone na zapłatę 11,3 mln zł I raty zobowiązań wobec PARP. 5,7 mln zł Biomed przeznaczy głównie na inwestycje rozwojowe oraz kapitał obrotowy. 

- Na potrzeby Polpharmy będziemy produkować teraz znacznie większe ilości Lakcidu, co zwiększy zapotrzebowanie na kapitał pracujący – mówi Marcin Piróg. – Co do nakładów inwestycyjnych, to spółka wchodzi w etap rozwoju, który będzie skoncentrowany na zwiększaniu sprzedaży szczepionek BCG, Onko-BCG, Distreptazy oraz Gammy anty D – czyli produktów o najwyższej rentowności i ograniczonym, na dzień dzisiejszy, mocom produkcyjnym. Na początek chcemy dokończyć rozbudowę mocy dla Onko-BCG, co pozwoli nam potroić jego produkcję i sprzedaż już od października przyszłego roku – tłumaczy Marcin Piróg.   

Jednocześnie zarząd chce dokończyć inwestycję i uruchomić nowy wydział Distreptazy. Inwestycja podwoi moce produkcyjne oraz obniży koszty jej wytwarzania. Efekty będą widoczne w ostatnim kwartale 2018 roku.

Zarząd podkreśla, że zwiększenie możliwości produkcyjnych jest związane m. in. z planami rozwoju dystrybucji na nowych rynkach zagranicznych. Obecnie spółka realizuje procedury rejestracyjne w kilku krajach europejskich.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu