Biotechnologie wygrywają konkurs Polski Produkt Przyszłości

  • Materiał partnera
opublikowano: 12-02-2019, 22:00

ChitoVelum — naturalna substancja do wytwarzania produktów kosmetycznych i opatrunkowych oraz kompozyt FlexiOss, który znacznie ułatwi i przyspieszy proces rekonstrukcji uszkodzonych kości, to rodzime patenty, które zwyciężyły w XXI edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie Polski Produkt Przyszłości wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 12 lutego w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Do ścisłego finału dotarło dziewięć rozwiązań. Jednak dwa uznane zostały za najlepsze w swoich kategoriach. Hydrożel Chitozanu ChitoVelum zwyciężył w kategorii „Produkt przyszłości wspólny jednostki naukowej i przedsiębiorcy”.

Produkt firmy KAEM Maria Krystyna Krupska wykorzystuje przełomową dla rynku kosmetycznego technologię rozpuszczania chitozanu przy użyciu kwasu węglowego, opracowaną w trakcie prac badawczych prowadzonych w laboratoriach Politechniki Gdańskiej. Substancja gwarantuje wytwarzanym z niej produktom kosmetycznym i opatrunkowym najwyższy poziom bezpieczeństwa. Chirurgiczny kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi okazał się z kolei najlepszy w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”. Suchy biomateriał, po namoczeniu w płynie (sól fizjologiczna, krew, osocze) zyskuje sprężyste własności. Można go więc idealnie dopasować do wymiarów (i kształtu) uzupełnianego ubytku kostnego. Produkt ten, opatentowany już w Polsce i w Europie, znajdzie zastosowanie w chirurgii urazowej i ortopedii. Ma unikalne własności hemostatyczne. Minimalizuje ryzyko powstania ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu. Oszczędza zatem pacjentowi dodatkowego stresu i bólu. W trzeciej konkursowej kategorii „Produkt przyszłości jednostki naukowej” tym razem nagrody nie przyznano. Na wyróżnienie zasłużył jednak opracowany przez Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej: szereg bezszczotkowych silników z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika. Nowatorskie silniki pracują cicho i bez drgań. Z uwagi na brak iskrzeń i bezpieczne napięcie zasilania 24 V mogą być wykorzystywane w warunkach szczególnie trudnych, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem oraz w przestrzeniach mocno zawilgoconych.

Lektor dla każdego, kosz na śmieci, który się uczy, kieszonkowe laboratorium do natychmiastowego wykrywania wirusów i zakażeń… Godła Polski Produkt Przyszłości przyznawane są od 1997 r. Obecnie konkurs wspólnie organizują: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Misją pierwszej z nich jest wspieranie innowacyjności i aktywności międzynarodowej przedsiębiorstw oraz promocja przyjaznych środowisku form produkcji i konsumpcji. Drugiej — wspieranie polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych. Dotychczas o zwycięstwo rywalizowało 1000 innowacyjnych projektów z różnych dziedzin gospodarki m.in.: medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej, chemicznej, automatyki przemysłowej. Nagrody otrzymało 56 projektów, a 116 wyróżniono. Do tegorocznej edycji zgłoszono 72 projekty. Najlepsze wyłoniła Kapituła, w skład której weszli przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta, Premiera, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i dziennika „Rzeczpospolita”.

Tegoroczne nagrody potwierdzają trend dynamicznego rozwoju innowacyjności w dziedzinie biotechnologii. Jednak w ścisłym finale konkursu znalazły się także rozwiązania z innych sektorów gospodarki. Tym przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

AudioMovie

Kino dla wszystkich. To aplikacja do smartfonów i innych urządzeń mobilnych — osobisty lektor, dzięki któremu projekcje kinowe staną się dostępne dla osób niedowidzących i dyslektyków (wyróżnienie, nagroda za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz Nagroda Specjalna Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

Viofor JPS System

Wielofunkcyjny system do terapii i rehabilitacji fizykalnej polem magnetycznym i energią światła, umożliwia pacjentom korzystanie ze skomplikowanej rehabilitacji w swoich domach, ponieważ operator steruje służącymi do niej urządzeniami zdalnie (wyróżnienie).

Bin-e

Inteligentny kosz automatycznie rozpoznaje, segreguje oraz kompresuje śmieci. Uczy się parametrów dotyczących wrzucanych do niego przedmiotów i w ten sposób usprawnia system rozpoznawania (wyróżnienie oraz Nagroda Specjalna Ministra Przedsiębiorczości i Technologii).

Przenośne laboratorium biologii molekularnej Genomtec ID

Pomaga wykrywać wirusy w rekordowo krótkim czasie — poniżej 20 min (wyróżnienie oraz Nagroda specjalna za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę (na rynku nie dłużej niż 3 lata).

POLYCOR

To rodzina pigmentów antykorozyjnych. Zgłoszona do opatentowania technologia przewyższa te obecnie stosowane pod względem skuteczności, a do tego jest ekologiczna (wyróżnienie).

S4GA

To z kolei najbezpieczniejszy na świecie system oświetlania lotnisk, zasilany wyłącznie energią słoneczną. Już teraz eksportowany jest do krajów, które borykają się z brakiem dostępu do infrastruktury energetycznej, a przy tym posiadają wysoki potencjał fotowoltaiczny (wyróżnienie).

Z godłem do sukcesów

Nagrodzeni otrzymają możliwość uzyskania grantu w maksymalnej kwocie 100 tys. zł z przeznaczeniem na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu. Wyróżnieni mogą liczyć na grant w maksymalnej kwocie 25 tys. zł. Ponadto wszyscy laureaci otrzymują prawo do posługiwania się w korespondencji i promocji prestiżowym znakiem i hasłem Polski Produkt Przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane