Biotechnologie wygrywają konkurs Polski Produkt Przyszłości

  • Materiał partnera
opublikowano: 12-02-2019, 22:00

ChitoVelum — naturalna substancja do wytwarzania produktów kosmetycznych i opatrunkowych oraz kompozyt FlexiOss, który znacznie ułatwi i przyspieszy proces rekonstrukcji uszkodzonych kości, to rodzime patenty, które zwyciężyły w XXI edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie Polski Produkt Przyszłości wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 12 lutego w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Do ścisłego finału dotarło dziewięć rozwiązań. Jednak dwa uznane zostały za najlepsze w swoich kategoriach. Hydrożel Chitozanu ChitoVelum zwyciężył w kategorii „Produkt przyszłości wspólny jednostki naukowej i przedsiębiorcy”.

Produkt firmy KAEM Maria Krystyna Krupska wykorzystuje przełomową dla rynku kosmetycznego technologię rozpuszczania chitozanu przy użyciu kwasu węglowego, opracowaną w trakcie prac badawczych prowadzonych w laboratoriach Politechniki Gdańskiej. Substancja gwarantuje wytwarzanym z niej produktom kosmetycznym i opatrunkowym najwyższy poziom bezpieczeństwa. Chirurgiczny kompozyt kościozastępczy FlexiOss firmy Medical Inventi okazał się z kolei najlepszy w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”. Suchy biomateriał, po namoczeniu w płynie (sól fizjologiczna, krew, osocze) zyskuje sprężyste własności. Można go więc idealnie dopasować do wymiarów (i kształtu) uzupełnianego ubytku kostnego. Produkt ten, opatentowany już w Polsce i w Europie, znajdzie zastosowanie w chirurgii urazowej i ortopedii. Ma unikalne własności hemostatyczne. Minimalizuje ryzyko powstania ognisk zapalnych, zakażenia i odrzutu. Oszczędza zatem pacjentowi dodatkowego stresu i bólu. W trzeciej konkursowej kategorii „Produkt przyszłości jednostki naukowej” tym razem nagrody nie przyznano. Na wyróżnienie zasłużył jednak opracowany przez Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej: szereg bezszczotkowych silników z magnesami trwałymi i optycznymi czujnikami położenia wirnika. Nowatorskie silniki pracują cicho i bez drgań. Z uwagi na brak iskrzeń i bezpieczne napięcie zasilania 24 V mogą być wykorzystywane w warunkach szczególnie trudnych, gdzie istnieje zagrożenie wybuchem oraz w przestrzeniach mocno zawilgoconych.

Lektor dla każdego, kosz na śmieci, który się uczy, kieszonkowe laboratorium do natychmiastowego wykrywania wirusów i zakażeń… Godła Polski Produkt Przyszłości przyznawane są od 1997 r. Obecnie konkurs wspólnie organizują: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Misją pierwszej z nich jest wspieranie innowacyjności i aktywności międzynarodowej przedsiębiorstw oraz promocja przyjaznych środowisku form produkcji i konsumpcji. Drugiej — wspieranie polskich jednostek naukowych oraz przedsiębiorstw w rozwijaniu ich zdolności do tworzenia i wykorzystywania rozwiązań opartych na wynikach badań naukowych. Dotychczas o zwycięstwo rywalizowało 1000 innowacyjnych projektów z różnych dziedzin gospodarki m.in.: medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej, chemicznej, automatyki przemysłowej. Nagrody otrzymało 56 projektów, a 116 wyróżniono. Do tegorocznej edycji zgłoszono 72 projekty. Najlepsze wyłoniła Kapituła, w skład której weszli przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta, Premiera, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Patentowego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Naczelnej Organizacji Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Warszawskiego i dziennika „Rzeczpospolita”.

Tegoroczne nagrody potwierdzają trend dynamicznego rozwoju innowacyjności w dziedzinie biotechnologii. Jednak w ścisłym finale konkursu znalazły się także rozwiązania z innych sektorów gospodarki. Tym przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne.

AudioMovie

Kino dla wszystkich. To aplikacja do smartfonów i innych urządzeń mobilnych — osobisty lektor, dzięki któremu projekcje kinowe staną się dostępne dla osób niedowidzących i dyslektyków (wyróżnienie, nagroda za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz Nagroda Specjalna Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

Viofor JPS System

Wielofunkcyjny system do terapii i rehabilitacji fizykalnej polem magnetycznym i energią światła, umożliwia pacjentom korzystanie ze skomplikowanej rehabilitacji w swoich domach, ponieważ operator steruje służącymi do niej urządzeniami zdalnie (wyróżnienie).

Bin-e

Inteligentny kosz automatycznie rozpoznaje, segreguje oraz kompresuje śmieci. Uczy się parametrów dotyczących wrzucanych do niego przedmiotów i w ten sposób usprawnia system rozpoznawania (wyróżnienie oraz Nagroda Specjalna Ministra Przedsiębiorczości i Technologii).

Przenośne laboratorium biologii molekularnej Genomtec ID

Pomaga wykrywać wirusy w rekordowo krótkim czasie — poniżej 20 min (wyróżnienie oraz Nagroda specjalna za produkt zgłoszony przez młodego przedsiębiorcę (na rynku nie dłużej niż 3 lata).

POLYCOR

To rodzina pigmentów antykorozyjnych. Zgłoszona do opatentowania technologia przewyższa te obecnie stosowane pod względem skuteczności, a do tego jest ekologiczna (wyróżnienie).

S4GA

To z kolei najbezpieczniejszy na świecie system oświetlania lotnisk, zasilany wyłącznie energią słoneczną. Już teraz eksportowany jest do krajów, które borykają się z brakiem dostępu do infrastruktury energetycznej, a przy tym posiadają wysoki potencjał fotowoltaiczny (wyróżnienie).

Z godłem do sukcesów

Nagrodzeni otrzymają możliwość uzyskania grantu w maksymalnej kwocie 100 tys. zł z przeznaczeniem na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu. Wyróżnieni mogą liczyć na grant w maksymalnej kwocie 25 tys. zł. Ponadto wszyscy laureaci otrzymują prawo do posługiwania się w korespondencji i promocji prestiżowym znakiem i hasłem Polski Produkt Przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane